Za chybějící označení domu hrozí lidem až desetitisícová pokuta, ve Šternberku už se na první hříšníky, kterým jedno upozornění nestačilo, chystají. Ilustrační foto

Za chybějící označení domu hrozí lidem až desetitisícová pokuta, ve Šternberku už se na první hříšníky, kterým jedno upozornění nestačilo, chystají. Ilustrační foto | foto: Wikipedia

Nemáte číslo na domě? Riskujete pokutu až deset tisíc

  • 10
Dejte si do pořádku označení svých nemovitostí, vyzývají města na Olomoucku své obyvatele. Kvůli chybějícím číslům totiž mohou mít lidé roznášející obálky s volebními lístky potíže s orientací, za opomenutí této zdánlivé maličkosti však může hříšník dostat až desetitisícovou pokutu.

O udělení finančních postihů nepořádným vlastníkům přitom už některá města uvažují, přesto ale zatím jen vyzývají obyvatele, aby si dali označení do pořádku. Nejen, že to vyžaduje zákon, ale při hledání správné adresy mohou tápat kromě distributorů volebních lístků také pošťačky a příští rok zase statistici při sčítání lidu.

Například ve Šternberku zahájili informační kampaň už před časem. Městská doručovatelka, která roznáší pro radnici zásilky, začala při svých pochůzkách zjišťovat, které nemovitosti nemají na fasádě tabulky s popisným a orientačním číslem.

"Navíc je asi příjemnější, když lidi na potíže s označením upozorní tato paní než třeba strážníci," řekl vedoucí odboru vnitřních věcí šternberské radnice Jaroslav Pour.

S vyhledáváním neoznačených domů však pomáhá i městská policie. Do loňského dubna Šternberští přišli na zhruba 250 takových staveb a vyzvali jejich majitele k nápravě.

"Chtěli jsme jim ulehčit situaci. Objednali jsme přes 230 domovních tabulek s orientačními a popisnými čísly, které si u nás mohli zakoupit," popsal Pour. Na výzvu zareagovaly zhruba tři čtvrtiny oslovených.

Teď Šternberští v plánu pokračují. Radniční doručovatelka při roznášení písemností znovu upozorní ty, kterým se na domovních fasádách ještě nevyjímají tabulky s čísly.

"Přesný počet lidí, kteří nemají dům označený, vyplyne až z pokračující kontroly," popsal Pour.

Kde upozornění k nápravě nestačilo, nyní zaplatí pokutu

Těm, které oslovili už loni, ale doposud stav nedali do pořádku, ovšem už hrozí pokuta. Byť zákon umožňuje udělit až deseti tisíc korun, podle Poura uvažuje město o sumě do dvou tisíc.

Obdobně jako ve Šternberku vyzývají k označení domů prostřednictvím městských internetových stránek i radničních novin také v Litovli.

"Při květnových volbách měli lidé roznášející letáky někdy problémy s nalezením adresy," vysvětlil tajemník litovelské radnice Radovan Vašíček.

Dodal, že neoznačené bývají nejen nové domy, ale i ty, které třeba prošly rekonstrukcí.

"Máme tu rohový dům, který měl dříve vstup z jedné ulice, na které je stále vedený v registrech. Během rekonstrukce ale místo dveří vzniklo okno a nový vchod udělali z druhé strany přes dvůr," popsal Vašíček. Díky tomu se vstup ocitl na jiné ulici, než jaká je adresa stavení.

Podle mluvčí olomouckého magistrátu Jany Urbaníkové je v krajském městě větším problémem nadepsání schránek a zvonků jmény, a to především v sídlištních domech.

"V hustě obydlených oblastech se lidé neznají a pokud nejsou schránky označené, jsou problémy při doručování hlasovacích lístků," podotkla Urbaníková.

Na podobné komplikace mohou narazit i pošťáci. "Může se tak například stát, že se zásilka zpozdí, nebo že adresáta vůbec nenajdeme," poznamenala mluvčí České pošty Marta Selicharová.