Běžná záchranářská nosítka uzvednou maximálně 160 kilogramů. U silně obézních pacientů tak musí často zdravotníci improvizovat nebo si volat na pomoc hasiče. (Ilustrační snímek)

Běžná záchranářská nosítka uzvednou maximálně 160 kilogramů. U silně obézních pacientů tak musí často zdravotníci improvizovat nebo si volat na pomoc hasiče. (Ilustrační snímek) | foto: ČTK

Nemocnice kupují kvůli obézním lidem pevnější postele i operační stoly

  • 0
Stále vyšší počet obézních lidí komplikuje kromě jiných práci také zdravotníkům. Jejich vybavení totiž není na pacienty s příliš velkou váhou stavěné. Někteří tak musí do sanitky putovat třeba na napnuté pevné plachtě držené několika silnými chlapy. Nemocnice zase musí nakupovat pevnější postele a operační stoly.

Kromě řady vážných zdravotních komplikací, které nadměrná váha znamená pro svého nositele, je obezita i technický problém pro zdravotníky. Ti tak někdy musí při léčbě a vyšetřování improvizovat, protože vybavení, nosítka a další věci jsou vyráběné na "standardního" pacienta.

I to už se ale mění. V nemocnicích postupně přibývají lůžka pro "těžší váhy" či operační stoly s nosností až 350 kilogramů. Například v olomoucké fakultní nemocnici ještě do konce roku pořídí deset speciálních postelí s nosností nad 180 kilogramů.

"Jedna stojí zhruba sto tisíc korun. Jsou polohovatelné do stran, což usnadňuje personálu manipulaci. V týmu ošetřovatelů jsou většinou ženy a zvedání těžších lidí je pro ně náročnější," uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Obézní lidé jsou pro nosítka problém, část ale váhu říct nechce

Obdobně se zařizují i v nemocnicích ve Šternberku, Šumperku, Přerově či Prostějově, které spravuje holding Agel. "Počet lidí, kteří mají problémy s obezitou rok od roku roste. A naše nemocnice se tomuto problému uzpůsobují," potvrdila mluvčí holdingu Hana Szotkowská.

Sály tak postupně vybavují i operačními stoly, na kterých mohou lékaři provést zákrok u člověka vážícího až do 350 kilogramů. "Jsou ovšem oproti klasickým stolům dražší řádově až o milion," upozornila Szotkowská. Na nemocničních odděleních lze zase dnes vedle "klasických" najít i speciální postele s nosností do 130, 150 i nad 170 kilogramů.

"Někteří lidé, když se jich ptáme na váhu, tak si ubírají, jiní nás zase odbudou s tím, že nám do toho nic není. Jenže my nemáme možnost převážit si je, ale kdyby pak nosítka nevydržela, budeme mít problém my," popisuje Jan Weinberg z krajské zdravotnické záchranné služby.

Mechanismus nosítek, který umožní zvednout s nimi položeného pacienta ze země na kolečka, uzvedne maximálně 160 kilogramů. "Po překročení této nosnosti se už nedá na mechanismus spolehnout. Když uvážíte, že s pacientem vezeme i potřebné přístroje, musíme být u silnějších lidí velmi opatrní," upozornil Weinberg.

Záchranářům jezdí k příliš těžkým lidem pomáhat hasiči

V Praze už dokonce existuje sanitka XXL, kterou příliš těžké lidi převážejí. "Vozili v ní i syna herečky Heleny Růžičkové, Jiřího. Ta sanitka má třeba plošinu a zesílená nosítka," popsal záchranář.

Navíc je tu další problém. Snést třeba stopadesátikilogramového člověka do sanitky i jen ze druhého patra je ve dvou lidech téměř nemožné. "Naštěstí máme dohodu s hasiči, kteří nám v podobných případech pomohou," doplnil Weinberg. Nadměrně těžký člověk může znamenat problém i pro záchranářský vrtulník, který má určitou vzletovou hmotnost, kterou nesmí překročit.

A daleko komplikovanější je i samotná léčba. "Pacientů s vysokou váhou přibývá i u nás. Pokud je třeba takového člověka operovat, lékaři jej upozorňují, že i banální zákrok, je pro něj velmi rizikový," podotkl Havrlant.

Pokud velmi obézní člověk musí dlouho ležet, může mu váha těla tlačit na srdce a další vnitřní orgány a způsobovat jejich selhávání. Problémy může mít i s dýcháním po odpojení z dýchacího přístroje, častěji mu navíc hrozí proleženiny. "Někdy až nemožná je u takového netrénovaného člověka s ochablými svaly i rehabilitace," dodal Havrlant.