Vedení nemocnic Olomouckého kraje jsou v nejistotě, stále totiž nemají smlouvy od VZP, které stanovují platby či počty lůžek. (Ilustrační snímek)

Vedení nemocnic Olomouckého kraje jsou v nejistotě, stále totiž nemají smlouvy od VZP, které stanovují platby či počty lůžek. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nemocnice Olomouckého kraje jsou v nejistotě, stále nemají smlouvy s VZP

  • 0
Šéfové nemocnic z Olomouckého kraje začínají být nervózní. Do konce roku zbývá jen něco málo přes tři týdny a řada ředitelů stále nemá v ruce smlouvy od největší tuzemské zdravotní pojišťovny, které mají platit od ledna dalších pět let. Pojišťovna ujišťuje, že dokumenty pošle tento týden.

Smlouvy jsou nutné k bytí zdravotnických zařízení, protože z nich plynou podstatné věci pro jejich chod. Mnohde tak stále nevědí, kolik od ledna ve skutečnosti musí zrušit postelí a kolik péče mohou nemocným poskytnout. Zatím to jen tuší z předběžných dohod.

"Jsme tou situací silně znepokojení. Přestože nám pojišťovna slíbila, že smlouvy pošle do konce listopadu, stále jsme je neobdrželi," potvrdila v úterý Hana Szotkowská, mluvčí zdravotnického holdingu Agel. Ten v kraji vlastní Šumperskou nemocnici a spravuje i nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku.

Nejde ovšem jen o VZP. Jak upozornil šéf Asociace českých a moravských nemocnic a současně ředitel nemocnice v Hranicích Eduard Sohlich, u nich zase museli některým pojišťovnám vrátit již zaslané smlouvy.

Chybělo v nich totiž to podstatné. Dodatek, který stanovuje, jakou péči a na jak dlouho jsou ochotné v budoucnu zaplatit.

"Je to nepříjemná nejistota. Některé zdravotní pojišťovny nám sice smlouvy poslaly, ale často bez přílohy, která stanovuje rozsah nasmlouvané péče. Museli jsme se ohradit," vysvětlil Sohlich.

Nemocnice dostanou smlouvy tento týden, slibuje VZP

V zařízeních čekajících na verdikt největší tuzemské zdravotní pojišťovny by nicméně měli nalézt klid už brzy.

"Smlouvy od nás zmíněná zařízení obdrží tento týden, jsou již připravené k odeslání. Zdržení je způsobené pouze vysokou časovou náročností přípravy smluv a všech příloh," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.

V dokumentech se podle něj nebude nic měnit oproti dřívějším předběžným dohodám vzešlým z vyjednávání s šéfy nemocnic. Nic na obsahu dokumentů podle Roda nemění ani nejnovější výměna ve vedení VZP.

Počet lůžek se sníží o několik desítek

Lze tedy odhadovat, jak bude od ledna vypadat třeba situace ve Středomoravské nemocniční. Ta má získat podle předběžné dohody dlouhodobou pětiletou smlouvu na péči.

Od roku 2013 by z této společnosti mělo oproti dnešku ubýt 32 lůžek. Z toho osm ve Šternberku a zbytek v Přerově a Prostějově. "V Šumperské nemocnici má jít jen o jednotlivá lůžka," dodala Szotkowská.

Že v kraji asi nepůjde o velký převrat, potvrzují slova mluvčího olomoucké fakultní nemocnice Egona Havrlanta: "Jsme s pojišťovnami dohodnutí na pětileté smlouvě. Pacienti tedy nemusí mít obavy."

Jediným větším zásahem do počtu postelí bude zrušení lůžkové části Kliniky pracovního lékařství, tedy deseti lůžek. "Do roku 2013 půjdeme zhruba s 1 150 lůžky," nastínil Havrlant.