Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouckou nemocnici propojí potrubní pošta, zkrátí čekání na výsledky

  • 1
Olomoucká fakultní nemocnice se pustila do budování sítě potrubní pošty. Slibuje si od toho především rychlejší přepravu vzorků krve a díky tomu také kratší čekání na výsledky z laboratoří. Většinu budov chce propojit do jara 2017, technologie vyjde na 85 milionů korun.

Potrubní pošta má v výrazně zrychlit přepravu vzorků i dokumentů v areálu nemocnice, který má rozlohu bezmála tři desítky hektarů.

„Každý den je z klinik přepravováno několik tisíc vzorků biologického materiálu k vyšetření do laboratoří. Máme zavedenou nepřetržitou pochůzkovou službu, takže náš personál pěšky odnáší vzorky k laboratornímu zpracování. Našim cílem je co nejvíce soustředit pozornost personálu na péči o nemocné a omezit úkony, které můžeme automatizovat,“ uvedl náměstek ředitele pro nelékařské obory Martin Šamaj.

Kontrolu zásilek obstarají čipy v přepravních pouzdrech

Dělníci už s budováním potrubí začali. Podle místa uložení bude kovové nebo plastové a povede pod zemí i ve stropních podhledech. Zásilky bude uvnitř pohánět stlačený vzduch. Mozek celého systému vyroste na travnaté ploše mezi III. interní klinikou a klinikami onkologie a plicních nemocí.

„V tomto prostoru bude bohužel nutné skácet několik vzrostlých stromů, samozřejmě jsme ale zajistili náhradní výsadbu stromů v těsném sousedství. Pro vedení v zemi využijeme částečně nynější síťové rozvody, někde budeme muset provádět výkopové práce,“ nastínil Šamaj.

Po dokončení bude systém z osmdesáti procent využíván pro dopravu biologických materiálů a vzorků, díky šířce potrubí 16 centimetrů ale bude možné přepravovat i další typy nákladu.

„Uvažujeme o využití k přepravě léků, dokumentů a drobného zdravotnického materiálu. Vše bude transportováno ve speciálních přepravních pouzdrech, které mají vnitřní délku až čtyřicet centimetrů a jsou opatřena paměťovými čipy, abychom měli kontrolu nad jednotlivými zásilkami. Tím se zvýší i bezpečnost a vyloučí se chyba lidského faktoru,“ shrnul Šamaj.