V olomoucké fakultní nemocnici se starají nejen o těla pacientů, ale i o jejich psychický stav. Dobrovolníci si s nimi povídají nebo chodí na procházky. Ilustrační foto

V olomoucké fakultní nemocnici se starají nejen o těla pacientů, ale i o jejich psychický stav. Dobrovolníci si s nimi povídají nebo chodí na procházky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nemocným s rakovinou pomáhají v olomoucké nemocnici dobrovolníci

  • 0
Máte rakovinu. To jsou slova, kterými lékaři mnohým lidem mění ze dne na den životy. A zatímco diagnostika i léčba onkologických onemocnění je u nás na srovnatelné úrovni se zahraničím, starost o psychický stav pacienta často ustupuje stranou.

A právě proto se nyní olomoucká fakultní nemocnice spojila s občanským sdružením Amelie, jehož dobrovolníci s pacienty rozmlouvají a pomáhají jim tak vyrovnat se s těžkým onemocněním.

"Jsme teprve druhou fakultní nemocnicí v České republice, kde byli do léčebného procesu onkologicky nemocných pacientů zapojeni rovněž dobrovolníci, jak je tomu zvykem ve vyspělých zemích světa," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice v Olomouci Egon Havrlant.

O program, který v nemocnici funguje už od března, mají tamní pacienti zájem. Každé úterý za nimi přichází dvě dobrovolnice, které si pro ně připraví tvůrčí aktivity. Pacienti, kteří se do nich nechtějí zapojit, si mohou s dobrovolníky popovídat nebo se třeba vydat na procházku.

"Nápad založit občanské sdružení Amelie přišel kvůli osobní zkušenosti. Když mi před šesti lety diagnostikovali rakovinu v pokročilém stadiu, uvědomila jsem si, jak je těžké se s diagnózou vyrovnat a jak málo stačí, aby se člověk zlepšil jak po fyzické, tak po psychické stránce," říká ředitelka sdružení Pavla Tichá.

Většinu dobrovolníků tvoří studenti

Podle ní je hlavní náplní práce dobrovolníků poskytnout nemocným podpůrnou psychosociální péči. "Snažíme se doplnit péči o nemocné rakovinou tak, aby byla skutečně komplexní. Dobrovolnické programy, které u nás existují, se totiž onkologickým oddělením často vyhýbají, a není v popisu práce ani v silách zdravotnického personálu starat se o každého pacienta i po psychické stránce," vysvětluje Tichá.

Dobrovolníkem se může stát každý, komu už bylo 18 let. "V univerzitním městě, jakým je Olomouc, tvoří většinu našich dobrovolníků studenti humanitních oborů, ale práci s nemocnými se věnují i starší lidé a také bývalí onkologičtí pacienti," vypočítává Tichá.

Její organizace kromě návštěv na lůžkových odděleních nabízí i poradenskou činnost pro všechny, kterým toto těžké onemocnění zasáhlo do života, tedy i příbuzným a známým pacientů. K dispozici je lidem bezplatně odborná péče psychologa, terapeuta nebo skupinové programy.