Obyvatelé olomouckých městských bytů dluží magistrátu na nájemném už 17 milionů korun. Z dlužných částek exekutoři vymohou necelou polovinu. Ilustrační snímek

Obyvatelé olomouckých městských bytů dluží magistrátu na nájemném už 17 milionů korun. Z dlužných částek exekutoři vymohou necelou polovinu. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Neplatičů nájemného v Olomouci stále přibývá, městu dluží 17 milionů

  • 6
Už 17 milionů korun dluží olomoucké radnici obyvatelé městských bytů, kteří neplatí nájemné a zálohy za další služby. V případě některých neplatičů přitom nezabírá ani hrozba exekuce, naopak jejich počet stále roste.

Radnici nyní podle údajů Správy nemovitostí Olomouc, která má městský bytový fond na starosti, dluží nájemné a zálohy na služby v bytech téměř 390 lidí. Dalších bezmála 180 pohledávek má u neplatičů nájemného za nebytové prostory. V prvním případě kvůli nim v městské kase chybí více než jedenáct milionů korun, ve druhém zhruba 5,8 milionu korun.

„V průměru dosahují dluhy neplatičů jedenácti tisíc korun. Ty nejvyšší se pohybují kolem pětapadesáti až šedesáti tisíc,“ uvedla mluvčí radnice Radka Štědrá.

Počet dlužníků se navíc v Olomouci zvyšuje. „Meziročně jich přibývá zhruba 130,“ upřesnila mluvčí. Mnozí neplatiči nereagují na výzvy k zaplacení dluhu, přestože vědí, že některé případy končí až zabavením majetku. Radnice na tomto poli spolupracuje s exekutorskými úřady už 12 let.

„Spolupráce s exekutorskými úřady je ve většině případů jediný způsob, jak právní cestou účinně přinutit povinný subjekt k plnění uložené povinnosti,“ zdůraznila Štědrá.

Exekutoři vymáhali 21 milionů, podařilo se jim získat 8,5

Mluvčí magistrátu doplnila, že od počátku spolupráce, od roku 2002, předala radnice soukromým exekutorům pohledávky za téměř jednadvacet milionů korun, přičemž do poloviny letošního roku vymohli 8,5 milionu.

Úspěšnost exekutorských úřadů tak dosahuje 40,9 procent. „Spolupráce s exekutorskými úřady tak, jak v současné době probíhá, se statutárnímu městu Olomouc osvědčila,“ řekla mluvčí.

Skutečnost, že se počet neplatičů nájemného opět zvýšil, souvisí podle odborníků s nízkou finanční gramotností a lehkovážností.

„Hlavním důvodem přibývajícího počtu dlužníků podle mě není často zmiňovaná ekonomická krize. Náš stát má záchytnou síť. O toho, kdo je v nouzi, například přijde o zaměstnání, se na čas postará,“ řekla krajská analytička Mária Dvořáková.

„Příčinu vidím v tom, že spousta lidí nereflektuje svou finanční situaci a bezhlavě si půjčuje například na dovolené, na vánoční dárky. Kvůli tomu se lidé dostávají do dluhové pasti,“ dodala.