Velkým firmám z Olomouckého kraje se v prvním pololetí snížily tržby. Jednou z mála, která stále hledá nové lidi, je šumperský Pars nova (snímek z dílen podniku).

Velkým firmám z Olomouckého kraje se v prvním pololetí snížily tržby. Jednou z mála, která stále hledá nové lidi, je šumperský Pars nova (snímek z dílen podniku). | foto: Petr Janeček, MAFRA

Loňský růst střídá pád. Firmy z Olomouckého kraje jsou jako na houpačce

  • 0
Rostoucí nezaměstnanost a snižující se tržby velkých firemních tahounů. To vše svědčí v Olomouckém kraji o jednom - místní ekonomika není v nejlepší kondici. To, že podniky v kraji vykazují útlum, se navíc promítá i do situace na trhu práce - během září ohlásili hromadné propouštění čtyři velcí zaměstnavatelé v regionu.

Podle údajů Českého statistického úřadu, který letos v regionu sleduje 150 podniků s více než 100 zaměstnanci, se firmám za první pololetí letošního roku snížily tržby o 5,1 procenta na 50,5 miliardy korun. Loni přitom tržby vzrostly o 6,1 procenta.

Ve sledovaných firmách se v porovnání s prvním pololetím 2012 snížil počet zaměstnanců o tři procenta. Lidé, kterých se propouštění dotklo, se ukážou v evidenci úřadu práce na přelomu roku. Nejvíc jich odejde z organizačních důvodů z Lázní Dolní Lipová.

"Restriktivní změny v lázeňství na nás měly zvlášť negativní dopad. V letošním roce se naše tržby propadly o 70 procent. Vyčerpali jsme rezervy a končíme," sdělil ředitel a spolumajitel lázní Radim Hatlapatka.

Lidé podle něj dostanou ještě dvě měsíční mzdy a tříměsíční odstupné. Zatím není jasné, zda se podaří provoz lázní v příštím roce obnovit. Vedení teď jedná s investory, kteří mají o lázně zájem.

"Pro trh práce na Jesenicku je to těžká rána. Na rozdíl od sezonních prací, které na zimu končí, může být ztráta těchto míst definitivní," uvedl šéf jesenického úřadu práce Martin Viterna.

Za doby existence krajů nebylo v září nikdy víc lidí bez práce

Z údajů úřadu práce a Českého statistického úřadu vyplývá, že meziročně přibylo v evidenci nezaměstnaných v kraji 4 277 lidí a celkový počet lidí bez práce je nyní 39 313.

"Je to vůbec nejvyšší hodnota v září od vzniku krajů," uvedl krajský analytik úřadu práce Jaroslav Mikšaník. Počet nezaměstnaných tak meziročně vzrostl o více než 12 procent.

Dramatický je také nárůst nezaměstnanosti oproti srpnu letošního roku. Zatímco v druhém prázdninovém měsíci se zaregistrovalo na pobočkách úřadu práce v regionu 2 616 lidí, v září jich bylo 4 507.

"Z evidence sice bylo ve stejném měsíci vyřazeno 4 017 lidí, ale jen 2 186 jich našlo práci," dodal Mikšaník.

Někde stále práci nabízí, zaměstnance nabírá Pars nova i Hopax

Na konci září bylo v databázi nejvíce pracovních příležitostí pro kvalifikované dělnické strojírenské profese, jako jsou soustružníci, zámečníci, svářeči a nástrojaři, pomocné a nekvalifikované pracovníky, řidiče nákladních automobilů, prodavače a dále pro obchodní zástupce a referenty, stavební dělníky a zedníky, vrátné a strážné, číšníky a kuchaře.

Nejvíce volných míst inzeruje šumperská společnost Pars nova. "Potřebujeme svářeče, mechaniky a opraváře kolejových vozidel, dále lakýrníky a elektromechaniky," shrnula mluvčí Parsu Jana Kaněvová.

Práci dává více lidem také třeba Hopax Červenka. "Za prvních šest měsíců jsme meziročně zvedli tržby o zhruba osm procent a dosud jsme letos nabrali asi třicet dalších zaměstnanců. Jsme prací doslova zavaleni," sdělil majitel firmy Jozef Pavlík.

Největší zaměstnavatel v regionu, přerovská Meopta Optika, pak drží tržby na úrovni loňského roku a drží také počet zaměstnanců na necelých 2 500.

"Ukazuje se jako výhoda, že máme výrobu rozprostřenou do více komodit. Pokud někde dojde k propadu, jsme schopni to vyrovnat jinde," sdělil ředitel firmy Vítězslav Moťka.