Přestože je Konicko chudým a drsným krajem, má paradoxně jednu z nejnižších nezaměstnaností v Olomouckém kraji. (ilustrační snímek)

Přestože je Konicko chudým a drsným krajem, má paradoxně jednu z nejnižších nezaměstnaností v Olomouckém kraji. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Konicko je místem paradoxů, drsná chudá oblast má pražskou nezaměstnanost

  • 5
Rekordně nízkou nezaměstnanost má odlehlá a chudá oblast Konicka na Prostějovsku, která je jinak známá hlavně špatným dopravním spojením, rozbitými cestami a malým počtem volných pracovních míst. V podobných regionech na severu Olomouckého kraje je přitom lidí bez práce i třikrát víc.

Třítisícová Konice na Prostějovsku má stejnou nezaměstnanost jako Praha, kde žije hrubě přes milion dvě stě tisíc obyvatel. Taková situace v drsné oblasti sevřené Zábřežskou a Drahanskou vrchovinou udivuje i tamního starostu Františka Nováka.

„Je to paradox. Dopravní infrastruktura nás míjí a celkově jsme opravdu spíše chudší region, a přitom nezaměstnanost je tady nízká,“ přemítá.

Největším zaměstnavatelem v Konici na západním okraji Prostějovska je zdejší oděvní společnost Moděva. Práci dává stovce lidí, dalších šedesát má kromě toho v pobočce v Prostějově. Firma šije především bundy, pláště a profesní oblečení, které vyváží hlavně do německy mluvících zemí. Momentálně má zakázky minimálně na dalšího půl roku a shání nové zaměstnance.

„Určitě bychom několik dalších lidí přijali, ale sehnat na Konicku kvalitního člověka z úřadu práce je docela problém. Několik jsme jich měli, a zůstalo jen pár. Proto nové zaměstnance přijímáme spíš přes osobní kontakty nebo doporučení, ale hledáme je těžko,“ přiznal ředitel Moděvy Leo Doseděl. Firma nyní shání švadleny, střihače, žehlíře, mistry nebo technology.

„Chlapa ke katru jsem sháněl čtyři měsíce“

Podobnou zkušenost má také Jan Výmola, který na kopci nad Ludmírovem provozuje pilu.

„Chlapa ke katru jsem sháněl čtyři měsíce a nakonec jsem musel jednoho přetáhnout. Pokud jsou tady lidé schopní, tak pracují a většinou dojíždějí, protože jsou zvyklí dojíždět. Anebo jsou v zemědělství. Ostatní buď dělat nechtějí, nebo mají zkreslené představy o platu. Na pile by nám úplně stačilo, aby člověk něco uměl, a práci dostane,“ tvrdí Výmola.

Na Konicku jsou v současné době tři stovky lidí bez práce, což představuje 3,9 procenta. Na Prostějovsku, které má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost, je to 4,6 procenta a v celém Olomouckém kraji 6,6 procenta. Naopak Hanušovice na severu mají v současné době 11,7 procenta lidí bez práce.

Analytik: Mají mzdy, za které by v Olomouci nikdo nedělal

„Na Konicku je nyní nezaměstnanost jako v Praze. Už si tím lámeme hlavu dost dlouho. Ale myslíme si, že zde funguje vesnická pospolitost. Pro zdejší lidi je zaměstnání důležitým společenským statusem, navíc jsou zvyklí dojíždět a určitě jsou skromnější. Pracují za mzdy, za které by například v Olomouci nikdo nedělal,“ soudí analytik trhu práce z Úřadu práce v Olomouci Jaroslav Mikšaník.

Připomíná zároveň, že aktivní jsou na Konicku také obce, kterým se daří poměrně hodně lidí zaměstnávat na veřejně prospěšných pracích. Aktivní je i konický úřad práce.

„Jsou důslední. Nezaměstnané lidi nenechávají na pokoji, jako na jiných úřadech práce,“ potvrdil podnikatel Jan Výmola.

Lidé zde prostě chtějí pracovat, míní starosta

Starostka Ludmírova Jana Grézlová má v současné době na veřejně prospěšných pracích tři lidi, dva muže a jednu ženu.

„Využíváme je především na úklid v obci a další práce. Potřebujeme především chlapy, co umí s křoviňákem,“ řekla. Úřad práce na jedno místo přispívá třinácti tisíci korunami, obec však svým zaměstnancům přilepšuje.

„Když vidíme, že chtějí pracovat, těch peněz nelitujeme. Jinak lidé, co chodí do zaměstnání, většinou dojíždějí, protože jim tady na horách nic jiného nezbývá,“ dodala Grézlová.

Úřad práce aktuálně na Konicku nabízí čtyřicítku volných pracovních míst. Jde hlavně o dělníky, řemeslníky, strojírenské profese, řidiče nebo kuchaře, ale i úklidové práce.

„Lidé zde prostě chtějí pracovat. Buď nemají na výběr, nebo je to zdejší mentalitou. Jinak si to nedovedu vysvětlit,“ uzavírá starosta Konice Novák.