Jednou z firem, která bude díky novým kontraktům nabírat desítky lidí, je i šumperský Pars nova. Zda v regionu sežene dostatek kvalifikovaných pracovníků je však otázkou.

Jednou z firem, která bude díky novým kontraktům nabírat desítky lidí, je i šumperský Pars nova. Zda v regionu sežene dostatek kvalifikovaných pracovníků je však otázkou. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Firmy z Olomouckého kraje musí navzdory nezaměstnanosti najímat cizince

  • 18
Paradoxní situace je i nadále k vidění v Olomouckém kraji. Přestože je téměř každý třináctý člověk v produktivním věku bez práce, nemohou mnohé firmy v regionu najít na pracovním trhu dostatek kvalifikovaných zaměstnanců. A s nárůstem výroby se tak musí poohlížet po lidech i v zahraničí.

„Nabírali jsme už i Vietnamce, Rumuny či Slováky, protože naši lidé zkrátka nemají zájem,“ uvedl například majitel strojírenské společnosti Hopax Červenka na Olomoucku Jozef Pavlík. Další pracovníky bude firma nabírat během následujících měsíců.

„V krátké době to budou řádově desítky lidí a nevím, jestli je seženeme u nás,“ přiznal Pavlík.

Podobný problém s nedostatkem zaměstnanců mají také v Plastkonu v Mikulovicích na Jesenicku, kde chtějí letos přijmout další desítky lidí.

„Nejde ani tak o odborné profese, ale o lidi na zaučení. Další zaměstnance budeme muset hledat i v sousedním Polsku,“ řekl majitel firmy Daniel Hama.

Nárůst zahraničních zaměstnaných v regionu potvrdil mluvčí olomoucké pobočky úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

„Je to na hlubší analýzu, proč někteří lidé nabídnutou práci odmítají,“ uvedl Mikšaník.

Prostějovský Toray či šumperský Pars nova nabírají desítky lidí

Oživení výroby, a tím také vyšší zaměstnanost přitom hlásí třeba i prostějovský závod japonské společnosti Toray.

„Od začátku roku jsme přijali přibližně padesát nových zaměstnanců a během dvou měsíců přibude dalších deset,“ sdělil manažer závodu Tomáš Zikmund.

Podle něj stojí za náborem vysoký nárůst zakázek. „Ze strany našich odběratelů výrazně roste poptávka po tkanině na výrobu airbagů, jejichž výroba je pro nás stěžejní,“ vysvětlil.

Šumperská firma Pars nova potřebuje v souvislosti s novým kontraktem na rekonstrukci devadesátky osobních vozů pro České dráhy přijmout přibližně padesát lidí. Jedná se především o profese elektromechanik, zámečník, svářeč a také stolař.

Dostatek zakázek a práce pro lidi mají i další firmy. Dokládá to statistika nezaměstnanosti z konce dubna. Úřad práce evidoval na konci minulého měsíce 34 274 nezaměstnaných. Celkový počet uchazečů o práci v Olomouckém kraji znatelně klesl o 3 368 lidí. Podíl nezaměstnaných se snížil na 7,7 procenta.

V kraji je díky oživení ekonomiky 5 346 volných míst

„Jedná se o nejnižší hodnotu nezaměstnanosti v Olomouckém kraji od června roku 2012 a nejnižší dubnový údaj od roku 2009,“ zdůraznil mluvčí olomoucké pobočky úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Oproti loňskému dubnu je nezaměstnanost nižší o 7 128 lidí, což představuje pokles o zhruba sedmnáct procent. K poklesu nezaměstnanosti došlo ve všech okresech regionu.

Nejvíc práce je nyní na Prostějovsku, kde je podíl nezaměstnaných 5,6 procenta, naopak na Jesenicku je o téměř čtyři procenta vyšší. O tom, že krajská ekonomika ožívá, svědčí také nabídka volných pracovních míst. Úřad práce jich eviduje celkem 5 346.

„Jde o vůbec nejvyšší počet od roku 2008,“ sdělil Mikšaník. Nejvíc práce najdou lidé vyučení ve strojírenských profesích. Místa jsou pro jeřábníky, traktoristy nebo strojníky a lidi ovládající vysokozdvižné a paletovací vozíky. Uplatnění mají rovněž řidiči kamionů, stavební dělníci a zájem je o zaměstnance z oblasti služeb.