Sezonní zaměstnavatelé nabírají lidi, desítky až stovky míst nabízí například lesnictví a dřevařský průmysl. (ilustrační snímek)

Sezonní zaměstnavatelé nabírají lidi, desítky až stovky míst nabízí například lesnictví a dřevařský průmysl. (ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Sezonní zaměstnavatelé nabírají po stovkách, nabídka míst je rekordní

  • 0
Jaro a blížící se léto přináší zvýšenou poptávku po sezonních zaměstnancích. Stovky pracovníků potřebují po zimě například správci lesů, stavební firmy a s nastávající letní turistickou sezonou i majitelé restaurací. I nadále na trhu práce chybějí lidé s technickým vzděláním.

Desítky až stovky lidí se uplatní například v lesnictví. „Lesy České republiky letos přijaly na sezonu v regionu 39 lidí na pozici lesní dělník a pomocníci v lesnictví,“ nastínil krajský ředitel LČR Tomáš Pospíšil.

Kromě toho navíc odhaduje, že až stovky dalších lidí najdou práci ve firmách, které v regionu pracují na zakázkách pro Lesy ČR, především v oblasti zalesňování.

Stovky lidí potřebují také třeba stavební firmy, aby zvládaly zakázky, kterých je po zimě výrazně víc. Nezaměstnanost v regionu však klesá především díky ekonomickému růstu firem, které tak potřebují další lidi nastálo. Podle statistik krajské pobočky úřadu práce se v dubnu celkový počet uchazečů o zaměstnání v Olomouckém kraji snížil oproti březnu o 2 663.

„Je vidět, že ekonomice se daří a firmy potřebují další zaměstnance bez ohledu na to, zda je letní, či zimní sezona,“ uvedl krajský analytik Jaroslav Mikšaník.

Volných míst je v regionu nejvíc za poslední roky

Svědčí o tom jak snižující se počet lidí bez práce, tak rostoucí poptávka ze strany zaměstnavatelů. „K 30. dubnu jsme evidovali celkem 27 464 uchazečů o zaměstnání. Jde vůbec o nejnižší počet od ledna roku 2009,“ sdělil Mikšaník.

Ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 je současný počet nezaměstnaných nižší o 6 810 lidí. Meziročně tak klesl počet lidí bez práce o dvacet procent.

Po zaměstnancích je dokonce největší sháňka v novodobé historii. „K 30. dubnu jsme v Olomouckém kraji evidovali celkem 7 279 volných pracovních míst, což je rekordní počet za celou dobu existence Úřadu práce České republiky. Ve srovnání s loňským dubnem vzrostl počet volných míst o 1 933, což představuje nárůst o 36 procent,“ zdůraznil Mikšaník.

Na konci dubna krajský úřad práce evidoval například celkem 870 volných pracovních míst pro soustružníky, zámečníky, svářeče a nástrojaře, mechaniky a opraváře strojů.

Nadále je vysoká poptávka zaměstnavatelů i po skladnících a obsluze vysokozdvižných a paletovacích vozíků, kterých je potřeba 365, a velký zájem je i o řidiče kamionové dopravy. Dobrou šanci najít práci mají také prodavači, číšníci a servírky.

Téměř pětina míst je i pro lidi bez kvalifikace

Stavební firmy pak poptávají řemeslníky z oblasti stavebnictví a montážní dělníky. Pro uchazeče s vyšším vzděláním jsou k dispozici především místa techniků v různých průmyslových oborech, stovky míst jsou také v administrativě.

Bez šancí ovšem nejsou ani lidé s nízkou kvalifikací nebo bez kvalifikace, pro které je v nabídce 1 249 volných míst, což je 17 procent z celkové nabídky. Právě lidí bez kvalifikace je v evidenci úřadu práce nejvíc a nejhůř shánějí zaměstnání.

Vývoj v jednotlivých okresech Olomouckého kraje byl podobný. Ve všech ve srovnání s březnem nezaměstnanost klesla.

„Největší procentuální pokles zaznamenali v málo lidnatém okrese Jeseník, kde ubylo 17 procent nezaměstnaných,“ popsal Mikšaník.

Přes výrazný pokles lidí bez práce i Olomoucký kraj opět vykázal pátou nejvyšší nezaměstnanost mezi regiony za Ústeckým, Moravskoslezským, Karlovarským a Jihomoravským krajem. Regionu se nedaří probojovat na lepší příčky, protože ekonomika roste v celé republice.