Nezávislí dostali v krajských volbách Olomouckého kraje přes osm procent hlasů, protože byli ale rozdělení do dvou uskupení, nezískali v krajském zastupitelstvu ani jedno křeslo. (Ilustrační snímek)

Nezávislí dostali v krajských volbách Olomouckého kraje přes osm procent hlasů, protože byli ale rozdělení do dvou uskupení, nezískali v krajském zastupitelstvu ani jedno křeslo. (Ilustrační snímek) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Rozdělení nezávislí neuspěli, dohromady přitom mají osm procent hlasů

  • 0
V krajských volbách Olomouckého kraje získali nezávislí přes osm procent hlasů. V zastupitelstvu přesto nezískali jediné křeslo. Byli totiž rozdělení do dvou uskupení - Nezávislí a Nezávislá volba, a žádné z nich nepřesáhlo nutnou pětiprocentní hranici. V obou teď litují, že své síly nespojili.

"Z volebních výsledků je vidět, že jsme si konkurovali. Přitom jsme měli spolupracovat. Společný výsledek by byl mnohem lepší," míní Jana Hamplová, lídryně Nezávislých. Ti zůstali před branami zastupitelstva o pár desítek hlasů, protože jejich zisk činil 4,95 procenta.

Podle ní se pokusí Nezávislí oslovit Nezávislou volbu, aby v příštích krajských volbách šla obě volební uskupení spolu.

"Myslím, že lidé si obě kandidátky často zaměňovali. Několik známých mi volalo, jak to, že mě nevidí na kandidátce Nezávislé volby. Musela jsem jim vysvětlovat, že ve volbách kandidují dvě volební strany s podobným názvem," popsala Hamplová.

V programech by rozpor nebyl, otázkou by byly osobní ambice

V době sestavování kandidátek se obě seskupení nekontaktovala. "Šli jsme po své linii. Je pravda, že jsme tak asi tříštili síly," uznal Jiří Rudolf, krajský lídr Nezávislé volby, která dostala 3,12 % hlasů. Podle něj je možné spojení sil právě jen na krajské volby.

"Otázka je, jestli se můžeme dohodnout. V programech nebude žádný zásadní rozpor, ale roli mohou hrát jiné věci jako třeba osobní ambice nebo názorové rozdíly. Někdy může být skládání zdánlivě bezproblémové koalice velmi složité," vysvětlil Rudolf.

Vzájemnou volební spolupráci ale nevylučuje. "Určitě je prostor, abychom hledali cesty ke spolupráci," uvedl lídr Nezávislé volby.

Politolog: Spojení by automaticky neznamenalo úspěch

Hlavička "nezávislý" v názvu ukázala, že může být pro voliče lákavá. "Na druhou stranu je riziko, že taková volební strana bude, byť těsně, neúspěšná," sdělil politolog Stanislav Balík. Není si jist, že pokud by se obě seskupení spojila, znamená to automaticky úspěch.

"Tak volební matematika často nefunguje, i když to může být cesta. Samozřejmě dohoda je možná, ale bude velmi obtížná. Řekl bych, že to jsou dvě velmi odlišné skupiny lidí, které se rozcházejí i názorově," vidí rozpory politolog.

Souhlasí s Rudolfem, že problém může být také v osobních ambicích. "Neumím si představit, že jednička Nezávislých Jana Hamplová by vzala pozici dvojky na kandidátce," míní Balík.

Sami Nezávislí se dostali do v krajského zastupitelstva v roce 2000, kdy překročili hranici devíti procent hlasů a získali pět mandátů. O čtyři roky později klesli těsně pod pět procent a v roce 2008 získali jen 2,21 procenta, Hamplová je ale lídryní poprvé. Nezávislá volba měla v krajských volbách letos premiéru.