Americký lingvista a aktivista Noam Chomsky

Americký lingvista a aktivista Noam Chomsky | foto: Wikipedia.org

Olomouc se chystá na kulturní bombu. Přednášet tu bude Noam Chomsky

  • 1
Olomoucí v červnu otřese kulturní bomba, přijede Noam Chomsky. Světoznámý lingvista, filozof a politický aktivista proslulý mimo jiné tím, že nerad cestuje, přislíbil účast na lingvistické konferenci, kterou pořádá tamní Univerzita Palackého. Olomouc tak bude první město v Česku, kam Chomsky zavítá.

Otec moderní lingvistiky a ikona levicových politických aktivistů se od 5. do 7. června stane hlavní hvězdou lingvistické konference, kterou univerzita pořádá každoročně. Její pořadatelé přitom dnes, po potvrzení účasti Chomského v Olomouci, skromně tvrdí, že nehledali za každou cenu celebritu.

"Když zvete hosta na konferenci, tak vždy hledáte toho nejlepšího možného. A proč začínat odspodu," usmívá se vedoucí katedry anglistiky a amerikanistiky Ludmila Veselovská, která Chomského na konferenci pozvala.

Bylo to podle ní prosté. "Řekli jsme si, že se zkusíme zeptat. Kdy jindy bychom to měli zkusit, když ne teď. Překvapivé na tom bylo, že dřív Chomsky nerad cestoval a bylo těžké jej dostat z Ameriky. V poslední době se to ale změnilo a poslední tři roky se objevuje v Evropě," popisuje Veselovská.

Chomského se poté zeptali, jestli ho takové cestování neunavuje. "Odpověděl že ne, že v tom naopak poté, co odešel do důchodu, nachází určité zalíbení. A pak zazněla důležitá věta. Řekl, že do Československa jej vlastně ještě nikdo na lingvistiku nepozval. Což nás překvapilo," vysvětluje Veselovská.

Přesto není úplná náhoda, že olomoucké lingvisty lákalo mít na konferenci jako hosta právě Chomského.

"Já sama jsem v zahraničí studovala jeho generativní gramatiku, viděla jsem několik jeho přednášek, a dokonce jsme se setkali na večeři. Také můj partner byl studentem Chomského," popisuje šéfka katedry, jak k pozvání vlastně došlo.

Právě profesor Joseph Embley Emonds, partner Veselovské, který rovněž působí na katedře anglistiky a amerikanistiky. Při jednom ze setkání s Chomským nadhodil, že nyní přednáší právě v Olomouci.

"Baví se spolu tak, jak se lidé bavívají, když jsou absolventy. A protože profesor Emonds pracuje v oboru, tak o sobě nepochybně vědí, setkávali se v průběhu celého dlouhého života. Takže když padla zmínka o Olomouci, Emonds se zeptal, jestli by k nám nepřijel na konferenci," poodhaluje zákulisí vyjednávání Veselovská.

Pak už šlo vše ráz na ráz a e-mailem se už pouze dolaďují detaily. "Začali jsme udržovat kontakt a ptali se na termín. A co takhle červen? Hodily by se tyto dny? V říjnu jsme pak řekli, že už potřebujeme definitivní ano, nebo ne, a on řekl definitivní ano. Chtěl přijet. Osobně rád cestuje, Ameriku nikdy zvlášť nemiloval a co je v důchodu, má více času," uzavírá Veselovská.

"Jiné univerzity nám ho chtějí přetáhnout"

Zpráva o příjezdu významného filozofa způsobila doslova poprask nejen ve vědeckých kruzích. Okamžitě se tak vyrojily nabídky i z jiných koutů České republiky, kde by si jeho přednášku chtěli poslechnout také.

"Je to až ohromující zájem, kolegové z jiných univerzit nám ho chtějí přetáhnout. Chomsky už přislíbil přednášku například v Praze, zájem projevil i parlament," popisuje Petr Bilík, proděkan olomoucké univerzity pro vnější vztahy a projektové řízení.

Paradoxně ale takový zájem může být komplikace. Univerzita Palackého by totiž chtěla Chomského přemluvit i k politické přednášce, o kterou je mezi studenty, odborníky i veřejností mnohonásobně vyšší zájem než o tu lingvistickou. A se stoupajícím tlakem okolí se teď univerzita bojí, že Chomsky vše nestihne.

"Z minulosti víme, že on považoval za svou lidskou povinnost dělat politické přednášky. Mají i větší úspěch než ty lingvistické. Ale tím, že se v průběhu jednání ozvala i Praha, se nám to trošku zkomplikovalo. A my teď nevíme, zda Chomsky stihne udělat ještě další přednášky," vysvětluje Veselovská.

Přesto univerzita dopředu s takovou možností počítá a snaží se politickou přednášku zajistit.

"Ještě je příliš brzo cokoliv potvrzovat a říkat, jak to bude, nebo nebude. Ale můžu říct, že se snažíme už nyní zajistit prostory až pro tisíc lidí," prozrazuje Bilík. V případě, že by Chomsky na přednášku kývnul, mohlo by se podle něj jednat o formát řízené diskuse.

"V takovém případě bychom zřejmě předem vyzvali lidi, aby nám posílali své dotazy. Ty bychom potom protřídili a pokládal by je moderátor, kterého bychom vybrali. I tady už uvažujeme o některých jménech. Tu přednášku bychom u nás opravdu rádi měli, ale záleží na okolnostech a především na Chomském," upozornil Bilík a dodává, že zájem je až neskutečný.

"Ještě jsme se s něčím takovým nesetkali. Už nyní nám volají bývalí absolventi i odborníci ze zahraničních univerzit s dotazy, zda si mohou dopředu koupit lístky," dodal.