Nová sedmdesátikilometrová cyklotrasa představí na Přerovsku dávná opevnění a sídla z časů Jantarové stezky. Na své si navíc přijdou i příznivci geocachingu. (Ilustrační snímek)

Nová sedmdesátikilometrová cyklotrasa představí na Přerovsku dávná opevnění a sídla z časů Jantarové stezky. Na své si navíc přijdou i příznivci geocachingu. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nová cyklotrasa na Přerovsku ukáže památky někdejší Jantarové stezky

  • 0
Cyklisty z celého Česka a také příznivce geocachingu bude lákat nový sedmdesát kilometrů dlouhý okruh po archeologických pamětihodnostech Moravské brány. Připravují ho společně Přerov, Hranice a Lipník nad Bečvou. Milovníkům kol chtějí nabídnout pohled na pozůstatky dávných opevnění a sídel na trase někdejší a historicky významné Jantarové stezky.

"Cyklotrasa bude mít název Na kole do minulosti Moravskou branou. Na jejích sedmdesáti kilometrech najdou lidé deset míst, která jsou významná z archeologického hlediska. Třeba archeologické naleziště či zříceninu hradu," popisuje Pavla Vaculová z Hranické rozvojové agentury, která projekt připravuje.

Průvodce budou podle ní kolařům dělat informační tabule a na trase si budou moci vydechnout na přichystaných odpočívadlech. Připravovaný okruh zájemce povede přes Ústí, Teplice nad Bečvou a Hranice, dále přes předhradí u Helfštýna do Lipníku nad Bečvou.

Odtud mohou pokračovat buď do nedaleké Lhoty ke zřícenině hradu Drahotuch, která je schovaná v lese u Podhoří, nebo do významného naleziště v Předmostí u Přerova a dalších zajímavých lokalit o pár kilometrů dál v Pavlovicích.

Náklady na budování trasy si města rozdělila podle velikosti

Náklady na novou turistickou atrakci, která by se měla začít označovat v říjnu, jsou spočítané na 700 tisíc korun. O částku, jež bude zahrnovat i vytištění propagačních letáků a nových cyklistických map, se postupně podělí Přerov, Hranice a Lipník.

"Peníze si rozdělíme podle velikosti měst. My zaplatíme necelých tři sta tisíc korun," uvedl například přerovský primátor Jiří Lajtoch, který počítá s tím, že většina peněz se městu vrátí z dotace, kterou po dokončení projektu pošle Evropská unie. "Celkově by nás to tedy mělo stát asi čtyřicet tisíc korun," upřesnil.

Lipník nad Bečvou by měl přispět částkou 183 tisíc korun a zbylých 220 tisíc do projektu vloží Hranice.

"K nám cyklisté po trase přijedou z nedalekého Ústí, kde se dochovalo hradiště z 9. století. My je pak budeme upozorňovat na zříceninu hradu Svrčov, ze které je nádherný výhled na řeku Bečvu a lázně Teplice," popisuje Jana Černá z hranické radnice.

Zajímavá místa budou skrývat také úlovky pro hledače "kešek"

Celá trasa však nebude zaměřená jen na cyklisty, ale i milovníky geocachingu, kteří hledají v terénu pomocí GPS důmyslné skrýše. "U zajímavých míst budou schované takzvané kešky. Lidé, kteří je najdou, tak získají další informace o místech," doplnila Vaculová.

Moravská brána je zhruba čtyřicet kilometrů dlouhé údolí mezi Oderskými a Hostýnskými vrchy. Přesto, že toto místo skrývá řadu unikátních a lákavých cílů, kde je možné strávit zajímavou dovolenou, lidé v Česku o nich příliš neví.

Zdejší obce proto před časem založily sdružení a začaly turisty lákat společně. V budoucnu chtějí, aby tuto oblast turisté vnímali jako jeden celek, obdobně jako třeba Český ráj nebo Polabí.