Projekt kanalizace na Šumpersku je v ohrožení, Mohelnice z něj couvá.

Projekt kanalizace na Šumpersku je v ohrožení, Mohelnice z něj couvá. | foto: iDNES.cz

Starosta Loštic prosí o záchranu miliardové kanalizace, rozeslal dopisy

  • 3
Mohelnice hrozí, že upustí od plánu pětice měst na Šumpersku na stavbu a modernizaci rozsáhlé kanalizační sítě. Pokud to udělá, zmizí nejen roky připravovaný projekt, ale především 1,2 miliardy korun, které na něj slíbila Evropská unie.

S tím, jak se rozhodující okamžik blíží, stoupá i nervozita. Například starosta Loštic Ctirad Lolek se teď odhodlal k hodně nezvyklému kroku. Dopisy oslovil všechny mohelnické zastupitele a přesvědčuje je, aby vodohospodářské dílo při hlasování nepotopili.

"Ač je v projektu řada sporných věcí, je dobré v něm pokračovat. Bohužel postoj Mohelnice může vést k tomu, že padne. Tolik peněz z EU sem ale už nikdy nedostaneme a na tak obrovské investice nebudeme mít sílu," vysvětluje nestandardní čin Lolek.

Podle něj je stále šance, jak plán zachránit. "Chceme zastupitele přesvědčit, dát jim argumenty, říct svůj názor a upozornit na negativní důsledky, které by zamítnutí mohlo mít. Ať si to přeberou a rozhodnou se, zda jej potopí, či ne."

Chce také vystoupit na zasedání zastupitelstva v Mohelnici, kde se bude o plánu hlasovat.

Výhrady má zatím jen Mohelnice

Starostku Mohelnice Janu Hamplovou, která nedávno prohlásila, že město hodlá projekt opustit, Lolkův krok naštval.

"Jeho dopis je možné vnímat jako nepřípustný zásah a ovlivňování samosprávy jiného města," durdí se Hamplová. "Pan starosta Lolek poskytl našim zastupitelům materiály, které už měli a mohli se jimi zabývat."

A zpátky do Loštic vzkázala: "My budeme respektovat každé vaše rozhodnutí, ale očekáváme, že vy budete respektovat naše. Do projektu by se dnes pustil jen kaskadér. Všichni to vědí, jen Mohelnice má ale odvahu říct to nahlas."

Podle Lolka se však z celého plánu stal předmět politických půtek. "Paní starostka už zřejmě zahájila předvolební kampaň," podotkl.

Mohelnice je teď jediným z pěti účastnických měst, které vystupuje proti plánu. Naopak třeba Zábřeh jej dál podporuje.

"Je pravda, že má řadu úskalí, ale ta jsou podle mého řešitelná. Musíme se s nimi vypořádat. Je už v takové fázi, že je nezodpovědné lámat nad ním hůl," varuje zábřežský starosta František John.

John také upozornil, že Evropská unie stanovila České republice termíny na dobudování kanalizací ve městech a obcích. "Pokud se tento projekt neuskuteční, nebudeme schopni bez dotací stovky milionů na obrovskou akci v Zábřehu uvolnit," namítá John.

Problémem je tloušťka trubek

Projekt v hodnotě přes 1,6 miliardy je určený na dobudování a modernizaci kanalizační sítě v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, Lošticích a Hanušovicích a také čističky odpadních vod. Evropská unie uhradí 1,2 miliardy.

Plán se táhne už od roku 2006 a byl už několikrát ohrožen. Letos ho po úpravách konečně posvětila Evropská komise, které se dříve zdál předražený. Zakázku měla na stole také policie, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Státní fond životního prostředí. Nikdo z nich nezjistil nic, proč by se měla zakázka zastavit.

Teď však ještě odborníci řeší kanalizační trubky. Vítězná firma, která bude generálním dodavatelem stavby, totiž má ve své nabídce trubky se slabšími stěnami, než jsou uvedeny v zadávací dokumentaci, která je podkladem pro všechny účastníky soutěže.

Odborníci mají říct, zda odpovídají normě, či nikoliv. Pokud se začátek stavby bude dál odsouvat, je ohrožený i samotný termín dokončení v roce 2015.