Projekt kanalizace na Šumpersku opět ohrožují spory, tentokrát o post ředitele. Ilustrační snímek

Projekt kanalizace na Šumpersku opět ohrožují spory, tentokrát o post ředitele. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Plán kanalizace na Šumpersku je opět ohrožen. Změnou ředitele

  • 0
Šéf představenstva Vodohospodářských zařízení Šumperk a zároveň jejich ředitel Libor Dostál oznámil, že končí ve funkci ředitele. Měl přitom řídit velký miliardový vodohospodářský projekt v pěti městech šumperského okresu. Ta se nyní obávají, že to může obří investici ohrozit.

Místo sebe Dostál jmenoval Jana Závěšického, dosud ředitele Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Okamžitě se vzedmula vlna protestů. Mohelnice dokonce zvažuje vystoupení z projektu za 1,6 miliardy korun, který se vedle ní týká dalších čtyř měst okresu: Šumperku, Zábřehu, Loštic a Hanušovic.

Vodohospodářský plán za 1,6 miliardy

Projekt za více než půldruhé miliardy umožní napojit se na kanalizaci lidem, kteří dosud takovou možnost neměli. Jde o čtyři tisíce obyvatel. Po dokončení projektu se ve městech zvýší procento připojených na kanalizaci a čističku odpadních vod z 93 na téměř sto procent.

"Pokud stojíme před spuštěním takového projektu a dozvíme se, že prakticky ze dne na den odstupuje současný předseda představenstva z manažerské pozice a firmu předává do rukou člověka, kterého nikdo nezná, aniž byla změna projednána s akcionáři, není to rozhodně v pořádku. To, co se nyní děje ve VHZ, považujeme za neudržitelné," uvedla starostka města Jana Zwyrtek Hamplová.

Dostál, který odchází za jinou pracovní nabídkou, zatím zůstane předsedou představenstva.

"Nevím, proč dělá Mohelnice takový rozruch. Právě z iniciativy města se oddělila výkonná funkce ředitele a, řekněme ta politická, předsedy představenstva. A v kompetenci předsedy představenstva je jmenovat nového ředitele," řekl Dostál.

Šéfem představenstva však bude pouze dočasně. "Počítám s tím, že představenstvo vybere nového předsedu. Kdy to bude, záleží na představenstvu, ne na mně," podotkl.

Proč odchází, nechtěl komentovat. Podle informací od dobře informovaného zdroje MF DNES má namířeno na některé z ministerstev. Má totiž blízké vazby na sociální demokracii.

"To nebudu komentovat. Je to čistě moje věc, kam půjdu a co budu dělat," zdůraznil.

Nový ředitel se přihlásí do konkurzu

Zvláštní je, že sociálním demokratem je také Závěšický, který navíc ve vodohospodářské branži nikdy nepracoval.

"Nic politického v tom není. Pro mě bylo rozhodující, že pracoval na velkých projektech," tvrdí Dostál.

Sám Závěšický nepopírá, že jako odborník na cestovní ruch nemá zkušenosti s vodním hospodářstvím. "Mám zkušenosti se zpracováním nejrůznějších projektů, a v této oblasti jsem byl poradcem na ministerstvu životního prostředí. Novou práci tak beru především jako práci na vodohospodářském projektu Pomoraví II," řekl Závěšický.

Dostál zároveň upozornil, že Závěšický bude pouze prozatímním ředitelem. "Ještě v únoru bude vypsán konkurz a do konce měsíce by měl být vybrán nový ředitel," popsal Dostál.

Závěšický sám do výběrového řízení půjde. "Věděl jsem, že bude konkurz, a přesto jsem odešel z pozice ředitele Sdružení cestovního ruchu Jeseníky a šel do nejistoty. Určitě budu jedním z uchazečů o funkci, takový projekt je velká výzva, " potvrdil Závěšický.

Starosta Zábřehu František John kritizuje dvojí výběr ředitele. "Pan Dostál neměl odstupovat z funkce ředitele do doby, než bude vybrán nový ředitel ve výběrovém řízení. Určitě není dobré, když člověk, který dva roky projekt připravoval a dotáhl ho k dotaci, odchází před jeho spuštěním. Navíc není dobré takto nadvakrát řešit otázku nového ředitele, který má za projekt dál zodpovídat," řekl John.

Právě obce a města šumperského okresu jsou akcionáři společnosti VHZ, která obří vodohospodářský projekt zajišťuje. Zemní a stavební práce budou zahájeny už na jaře.

Největší vodohospodářská investice v historii Šumperska měla několikrát namále. Evropská komise potvrdila dotaci až loni.

Evropské komisi vadila cena

Předtím tři roky váhala, protože projekt považovala za předražený a nelíbilo se jí zadání soutěže na zhotovitele, ani smlouvy, které s nimi minulé vedení VHZ podepsalo. Nezvládnutí projektu stálo křeslo Dostálova předchůdce. Novému vedení VHZ se už podařilo Brusel přesvědčit. Loni vše vyvrcholilo sporem o kanalizační trubky, které se objevily v dokumentaci pro stavební povolení a byly jiné, než se kterými se počítalo původně. Odborníci ale nakonec potvrdili, že jiné trubky nevadí.

Nedávno zase vázl podpis Zábřehu. Město požadovalo, aby lidé, kteří už měli přípojku na kanalizaci a budou se muset připojit znovu, nemuseli nic platit. VHZ to potvrdila a Zábřeh smlouvu podepsal.