Například na mládě gibona siamangy se v pavilonu opic čekalo od roku 2001. Olomoucká zoologická zahrada se pak přírůstku do chovu tohoto největšího druhu gibonů ze Sumatry či Malajsie nedočkala dlouhé roky. Změnilo se to právě až letos.
"Jde o jedno mládě, matka jej u sebe prozatím pečlivě střeží, takže ještě neznáme jeho pohlaví," nastínila mluvčí zahrady Hana Labská.
Letošní přírůstky- lemur tmavý |
Sedm let čekání na mláďata pak letošní jaro na Svatém Kopečku přerušilo i u dikobraza srstnatonosého, pomohla tady změna v jejich chovném páru.
"Přivezli jsme novou samičku. Samotné narození mláďat ale především vždy záleží na samotných zvířatech. Například u nedávno narozeného gibona je pár rodičů oproti tomu již roky stále stejný," doplnila zooložka Jitka Vokurková.
Zahrada už má letos přes pět desítek mláďat
Od začátku roku se na Svatém Kopečku narodilo více než padesát mláďat. Ve výběhu opic se objevili například noví lemuři či lvíčci zlatí, rozrostlo se i stádo žiraf.
"Obecně není u lvíčků jejich rozmnožování v zajetí snadné. I naše první chovná samice měla problémy s porody. Mláďata se rodila s vadami a již mrtvá," líčí Labská.
"V České republice jsme celkově třetí zoo, které se po Dvoru Králové a Jihlavě podařilo chov tohoto druhu úspěšně rozšířit," dodala.
Pět desítek mláďat však není dle Vokurkové konečné číslo. Další výrazný nárůst čeká v květnu, kdy přijdou na svět mláďata kopytníků.
"Určitě to budou kozorožci, kozy či sobi. Objeví se také vlčata, možné je to u pižmoně, mravenečníka stromového či šakala," shrnula zooložka, která má na Svatém Kopečku zároveň na starosti evidenci zvířat.