Řeka Bečva se dokáže vylít z koryta velmi rychle a prudce. Takhle zaplavila letos v květnu část Teplic nad Bečvou.

Řeka Bečva se dokáže vylít z koryta velmi rychle a prudce. Takhle zaplavila letos v květnu část Teplic nad Bečvou. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Nová ochrana Přerova před povodní: kamery, hladinoměry a internet

  • 0
Přerov si vybuduje vlastní protipovodňový varovný systém. Jeho součástí budou srážkoměry rozmístěné po městě, hladinometry střežící řeku Bečvu, nové sirény a také kamery, které budou řeku nepřetržitě snímat. Aktuální informace budou moci obyvatelé města sledovat na internetu.

Během květnových povodní si radnice v Přerově stěžovala na rychlost a aktuálnost informací od hydrometeorologů. Nyní se proto rozhodla, že si vytvoří vlastní síť varovného systému pro místní obyvatele.

Za zhruba 200 tisíc korun nechá po městě nainstalovat srážkoměry a hladinoměry nebo nové sirény či digitální bezdrátový rozhlas.

Bečvu začnou navíc snímat kamery a informace budou dostupné na internetu. Magistrát už dokonce vybral firmu, která účinnější ochranu před velkou vodu vymyslí.

"Když se do Přerova valí velká voda, rozhodují o záchraně majetku a života lidí sekundy. Proto je nezbytné modernizovat systému předpovědní a hlásné povodňové služby. To je jedna z věcí, která může následky povodní mírnit," popisuje mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Informace jednou za hodinu? To nám nestačí

Radnice totiž podle něj nebyla během květnových povodní spokojená s tím, jak dostávala informace od Českého hydrometeorologického ústavu. Proto navrhuje systém změn.

"ČHMÚ nám během kritické doby předával údaje pouze v hodinových intervalech, přestože jsme chtěli, aby to bylo častěji. Změnilo se to teprve ve chvíli, když už nebezpečí pomíjelo," potvrzuje místopředseda povodňové komise Ivo Hubík.

V půl páté ráno byla hladina Bečvy v Přerově stále nebezpečně vysoká. (18. května 2010)

Takhle vypadala Bečva v Přerově během povodní 18. května nad ránem. Nový systém bude hladinu řeky hlídat nepřetržitě, aktuální informace tak budou k dispozici i v noci.

Přestože zástupci Českého hydrometeorologického ústavu slíbili, že interval informování o stavu řek, na kterých rychle nastupují povodně, by mohl být v budoucnu kratší, přerovský magistrát se na to nechce spoléhat.

"Takže jsme vybrali poradenskou firmu, která nám s tím pomůže. Chceme po nich kvalitnější síť varovného systému, do kterého hodláme investovat 200 tisíc korun," vysvětluje přerovský primátor Jiří Lajtoch.

Bečvu budou snímat kamery

A jak bude nový systém fungovat? "Například kamerový systém bude snímat hladinu řeku Bečvy a lidé budou moci změny sledovat on-line," popisuje projektová manažerka firmy Hana Folwarczná z firmy Envipartner, která má projekt na starosti.

Kromě toho chtějí její kolegové v Přerově instalovat srážkoměry a hladinoměry. Součástí projektu budou i nové sirény a digitální bezdrátový rozhlas, jehož prostřednictvím se informace při výpadku proudu bez problémů dostanou k lidem.

"Zlepšit informovanost pomůže i digitalizovaný povodňový plán, umístěný na internetu," popisuje s tím, že nový systém se nyní instaluje například ve Vápenné na Šumpersku.

Přerov chystá také další ochrany

Podle primátora Lajtocha radnice počítá s tím, že se nový systém začne budovat už na jaře. To však nebude jediné opatření proti velké vodě, které v Přerově chystají.

O protipovodňové ochraně jednala tento týden také Bezpečností rada Olomouckého kraje. Společnost ČEZ totiž hledá společně s Povodím Moravy nejvhodnější způsob ochrany rozvodny v Dluhonicích u Přerova, která zásobuje elektrickou energií Přerovsko a část Olomoucka.

"V úvahu přicházejí jak úpravy terénu, tak i operativní využití mobilních protipovodňových stěn. Rozvodna v Dluhonicích byla při letošních záplavách v ohrožení a Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje musel nasadit nejtěžší techniku, aby ji ochránil před vodou," řekl mluvčí krajského úřadu Ivo Heger.

Ačkoli celkově byly letošní květnové povodně na Moravě mnohem menší než záplavy v roce 1997, některá místa na tom byla podobně jako před 13 lety. Ukázalo se, že mnohde se od minulých povodní pro ochranu lidí neudělalo skoro nic. Voda se proto vylila nejen v Hranicích, Lipníku nad Bečvou nebo Přerově, ale znovu zalila také Troubky nad Bečvou.