V nové výrobní hale firmy Toray najde v Prostějově práci na padesát lidí. (Ilustrační snímek)

V nové výrobní hale firmy Toray najde v Prostějově práci na padesát lidí. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Japonci ukázali na Prostějov. V závodě za miliardu pracují desítky lidí

  • 0
Nový závod japonské společnosti Toray Textiles Central Europe je po krachu OP Prostějov dobrou zprávou pro někdejší centrum módy. Díky investici za miliardu korun najde v Prostějově pracovní místo dalších padesát lidí.

Obří japonský koncern Toray v Prostějově vybudoval nový závod na výrobu ofsetových desek. Vybaven je moderními technologiemi, v hale za stamiliony korun najde práci padesátka místních lidí.

Toray v Prostějově

Co bude vyrábět: desky pro bezvodý ofsetový tisk

Celková výše investice: 1 miliarda korun

Počet zaměstnanců: 50

Prostějovská historie firmy: Toray působí v Prostějově od roku 1999. Začínala s výrobou polyesterových podšívkových tkanin, před osmi lety rozšířila výrobu o speciální tkaniny pro výrobu airbagů. Nyní bude vyrábět i ofsetové desky.

"Stavbu nové výrobní haly zahájila firma Toray v září 2012. V té době byla jedním z prvních žadatelů o investiční pobídky podle tehdy novelizovaného zákona. Nyní po necelých dvou letech zde našlo práci 50 zaměstnanců," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.

Toray bude v Prostějově vyrábět desky pro bezvodý ofsetový tisk časopisů, novin, letáků a nejrůznějších tiskovin, které jsou výrazně ekologičtější než klasický ofset. Jde o první provoz svého druhu v Evropě.

"V České republice působíme už od roku 1998. Pro rozšíření výroby v Prostějově o novou technologii jsme se rozhodli mimo jiné kvůli dobré pracovní morálce a odbornosti zdejších pracovníků. K rozhodnutí také přispěly příznivé podmínky včetně vstřícného přístupu českých úřadů," vyzdvihl prezident japonského koncernu Toray Industries Akihiro Nikkaku.

Výrobky půjdou jak do Ameriky, tak na Blízký východ

Produkce z nové výrobní linky bude směřovat jak na evropský trh, tak do Severní a Jižní Ameriky a na Blízký východ. Japonská továrna v Okazaki, která pracuje s novou technologií už od roku 2003, bude i nadále dodávat na domácí trh a dále na odbytiště v Asii a Oceánii.

Analytik krajského úřadu práce Jaroslav Mikšaník uvedl, že po krachu Oděvního podniku Prostějov jsou nová pracovní místa pro město a okolí obzvlášť cenná.

"Navíc jde o výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Takové obory mají velmi dobrou perspektivu," řekl Mikšaník.

Nosným programem výroby v Prostějově je tkaní a úprava podšívkových tkanin ze stoprocentního polyesteru, které japonský koncert vyrábí ve městě od roku 1999.

Tehdejší investice byla svou výší srovnatelná s tou současnou do nového provozu na výrobu ofsetových desek. Před devíti lety společnost Toray prostějovské výrobní portfolio rozšířila o výrobu speciálních tkanin pro výrobu airbagů. Před dokončením nového provozu firma zaměstnávala v Prostějově 215 lidí.

Japonci od roku 2000 vložili do ČR přes sto miliard

Právě japonské společnosti, které expandují do Česka, si pochvaluje například agentura CzechInvest.

"Japonští investoři dlouhodobě patří k nejaktivnějším zahraničním investorům u nás. Od roku 2000 zde s naší pomocí investovali přes 106 miliard korun a pomohli tak vytvořit více než 22 tisíc nových pracovních míst," sdělil generální ředitel agentury Marian Piecha.

Nejen Prostějov však může těšit dobrá zpráva v podobě vyhlídky na nová pracovní místa. Naposledy například zamířila na dlouhodobě sužované Jesenicko společnost Replastic a v Lipové-lázních otevírá nový provoz na recyklaci plastů.

Prozatím zkušební provoz rozjíždí 35 lidí, vedení společnosti odhaduje konečný počet nových zaměstnanců na šest až osm desítek.