Model šibenice, která stála na olomouckém Šibeničním vrchu, je jedním z...

Model šibenice, která stála na olomouckém Šibeničním vrchu, je jedním z exponátů nové výstavy olomouckého Vlastivědného muzea nazvané O moravských zločinech a trestech. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Nová výstava ukazuje olomouckou šibenici i místní zločince a strážníky

  • 2
Příběhy zločinců působících v minulosti na Olomoucku, model místní šibenice nebo uniformy, zbraně a doplňky, které oblékali četníci a policisté v dobách monarchie, první republiky i protektorátu. To čeká návštěvníky výstavy O moravských zločinech a trestech, která začala ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Jde o dosud největší expozici na toto téma.

"První nápady přišly při loňských oslavách dvacátého výročí novodobé policie," řekl k impulsu pro vznik největší dosavadní expozice k tomuto tématu ředitel muzea Břetislav Holásek.

Výstava má dvě části, a na své si přijdou milovníci moderních dějin i starších časů. Pro ty druhé, a návštěvníky, které zajímá především zločinnost v historii města, je připravena expozice Z moravského pitavalu.

"Lidé se seznámí například s různými způsoby tortury. Právě té se užívalo k vynucení přiznání pachatelů i nevinných prakticky až do čtyřicátých let 19. století. Teprve pak se rozvinuly vědecké metody, třeba toxický rozbor pro zjištění jedu v těle. V případě tortury se však člověk za nevinného považoval až tehdy, vydržel-li tři stupně mučení," uvedl historik Jiří Fiala, který je autorem expozice.

"Snažili jsme se obecně postihnout zločin a jeho potrestání od středověku až do konce třicátých let dvacátého století. Bude k vidění například model slavné olomoucké šibenice, která do roku 1750 stávala v místě dnešní tramvajové refýže na Šibeníku a byla zbořena kvůli vystavění městských hradeb," popisuje historik.

Model šibenice, která stála na olomouckém Šibeničním vrchu, je jedním z...
Palečnice, která je jedním z exponátů nové výstavy olomouckého Vlastivědného...

Nová expozice ukazuje i pojetí práva v dřívějších dobách. Tedy včetně použití palečnice (vpravo) a věšení na šibenici. Ta stávala na místě, které tak dodnes nese název Šibeník.

"Později se popravovalo na svahu Tabulového vrchu, a to veřejně, až do šedesátých let devatenáctého století. Teprve později se výkon popravy přesunul mezi čtyři zdi," dodal Fiala.

Výstava připomíná i posledního olomouckého popraveného

V expozici si návštěvníci přečtou i informace a dokumenty týkající se čarodějnických procesů na Šumpersku, či zločinů a vražd, které se zapsaly do historie města. "V Olomouci byl oficiálně poslední člověk popraven v roce 1927, jednalo se o kasaře a vícenásobného vraha," nastínil Fiala.

Ukázka z nové výstavy

Další část výstavy, nazvaná Z historie policie a četnictva, ilustruje především vznik a vývoj bezpečnostních a četnických sborů od dob Rakouska Uherska po konec Protektorátu Čechy a Morava. "Podařilo se nám shromáždit více než čtyři sta sbírkových předmětů," poznamenal ředitel Holásek.

Ve výstavním sále svaté Kláry si lze tedy prohlédnout jak historické uniformy a přilby, tak i sbírku zbraní, které příslušníci těchto sborů využívali.

"Zajímavý je třeba pohled na vývoj četnické uniformy v průběhu několika desetiletí. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava se totiž právě četnický úbor hodně podobá uniformám říšské policie. Uniforma protektorátních policistů se však nezměnila," uvádí podplukovník Miroslav Spurný, který se podílel na této části výstavy.

Četníci kdysi kromě udržování pořádku vyšetřovali i zločiny

Vystaveny jsou i skutečné rarity, jakou je například čepice jednoho ze zakladatelů četnictva Řezáče, která pochází ze soukromé sbírky.

"Chceme upozornit i na rozdíl mezi četníkem a policistou. To, že četníků bylo mnohem víc a měli na starost pořádek v obcích a vyšetřování zločinů. Teprve pokud s řešením případu neuspěli, předávali ho policii, například kriminálce. Policistů působilo podstatně méně. Zabývali se spíš případy souvisejícími třeba se státními a politickými záležitostmi," vysvětlil kurátor sbírky Karel Podolský.

Vlastivědné muzeum také hostí výstavní projekt Četnické humoresky. Na něm si návštěvníci mohou prohlédnout jak uniformy a kostýmy ze seriálu, tak i vybavení četnické stanice, obchodu nebo kadeřnictví.