Olomoucká fakultní nemocnice získala nové přístroje za 35 milionů korun určené

Olomoucká fakultní nemocnice získala nové přístroje za 35 milionů korun určené pro rehabilitaci pacientů. Na snímku stimulátor úchopové funkce ruky. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Stimulátor ruky či simulátor chůze. Nové přístroje olomoucké nemocnice

  • 0
Pacienty, kteří se uzdravují po mozkové mrtvici, vážných úrazech či zánětlivých neurologických onemocněních, čeká při návratu do života v olomoucké fakultní nemocnici zase o něco snazší cesta. A to díky novým technologiím za 35 milionů korun určeným pro rehabilitaci. Ty pomohou nejen nemocným, ale ulehčí i práci personálu.

"Kombinace všech technologií, které jsme díky projektu mohli pořídit, nemá konkurenci v rámci střední Evropy. Moderní přístroje nám umožňují pracovat s takřka nepohyblivými pacienty. Navíc snižují i fyzické nároky na personál," popsal primář oddělení rehabilitace Alois Krobot techniku, na kterou poslala téměř třicet milionů z celkové ceny Evropská unie.

Lůžkovou částí jím vedeného oddělení ročně projde 700 až 800 pacientů. Hlavním přínosem do vybavení investovaných desítek milionů je šance nemocného dříve znovu "rozhýbat".

Nové přístroje nemocnice

Což mu pomůže nejen zdravotně. Čím dřív totiž začne opět chodit nebo hýbat dočasně ochrnutou rukou, tím rychleji se mu vrátí také psychická pohoda.

Kratší doba léčení navíc znamená pro zdravotnictví menší výdaje. Zatímco dřív se podle Krobota třeba člověk postižený po cévní mozkové příhodě postavil poprvé na nohy asi po dvou až třech měsících, s pomocí nových moderních přístrojů to může být někdy už po dvou až třech týdnech.

"Na naše pracoviště se soustředí pacienti po akutních úrazech, cévních mozkových příhodách a podobně. Pro ty, kteří mají těžkou ztrátu pohybových funkcí, jsou určené robotické rehabilitační technologie," řekl Krobot.

Pacientům je pro rehabilitaci chůze k dispozici simulátor i pás

Jednou z nich je simulátor chůze v závěsu na pohyblivém pásu. "Kromě zrakové zpětné vazby, kdy pacient na monitoru sleduje pohyb svých nohou, a současně elektrofyziologické kontroly umožňuje přístroj přesně dávkovat odlehčení tělesné hmotnosti," nastiňuje Krobot.

Další systém, takzvaný analytický chodící pás, už je určený pro lidi, kteří jsou schopní samostatnější chůze. "Reálné prostředí lze simulovat pomocí videoprojekce, například můžeme pacientovi do cesty postavit virtuální schod či jinou překážku, kterou musí překročit," upřesnil Krobot.

Speciální kardiologický ergometr díky nynějšímu projektu získala zase Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace. "Personál může na monitoru vidět až šest pacientů současně a podle aktuálních hodnot pak i upravit režim jejich cvičení," popsala přednostka kliniky Eliška Sovová.