Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Dva nové strážníky v Prostějově hledali tři čtvrtě roku. Nejsou lidé

  • 4
Na konci loňského roku vedení města Prostějova rozhodlo, že navýší počet strážníků zdejší Městské policie o dva lidi. Zdánlivě jednoduché hledání nových strážců zákona se ovšem protáhlo na téměř tři čtvrtě roku. Nejsou totiž lidé.

Za osm měsíců se přihlásilo pouze pětadvacet zájemců, ale většina z nich nakonec nesplnila předepsané testy a podmínky.

„Je to jednoduché. Policie ČR, armáda, vězeňská a justiční služba nebo hasiči spolu s městkou policií soutěží o jednoho a téhož uchazeče. Zájemci se přitom hlásí zejména do státních služeb, kde jsou trochu jiné podmínky. U městské policie je normální pracovní poměr, kdežto u státu je služební poměr,“ vysvětlil velitel Městské policie v Prostějově Jan Nagy.

Na nová místa do Prostějova tak nastoupí muž a žena, přičemž poslední úspěšný uchazeč zůstává v záloze. „Oba už k nám nastoupili a nyní půjdou do školy, takže uvidíme,“ dodal Nagy.

Pro práci strážníka prostějovská městská policie požadovala bezúhonnost, spolehlivost, věk od 21 let, duševní a fyzickou způsobilost a maturitu. Za osm měsíců se přihlásilo pětadvacet lidí.

„V posledním kole skutečně prošli akorát tři,“ potvrdil velitel strážníků. „Každý měl problém s něčím jiným. Někdo vypadl už u ústních pohovorů, někdo třeba u psychologických testů, ale dost často se stávalo, že adepti nesplnili testy fyzické zdatnosti,“ dodal.

Fyzické testy jsou rozděleny podle věku a mají bodové ohodnocení, přičemž každý uchazeč musí splnit určitý počet bodů. Zkouší se běh mezi kužely, psychomotorický test, kliky, shyby na hrazdě, běh na čas nebo sklapovačky.

„Uchazeči testy plní v průměru tak ze sedmdesáti procent, a přitom kritéria nejsou tak strašná. Dnešní mládež nemá fyzičku,“ povzdechl si Nagy.

58 strážníků řeší ročně deset tisíc případů a oznámení

V Prostějově je nyní – včetně dvou nových – osmapadesát strážníků, kteří řeší téměř deset tisíc případů a oznámení ročně. Polovinu tvoří dopravní přestupky, ale jde i o podezřelé chování, drobné krádeže, narušování občanského soužití, rušení nočního klidu nebo chování bezdomovců.

V loňském roce se strážníkům v 75 případech podařilo zadržet také pachatele trestného činu a předat ho státní policii. Řadu let úspěšně funguje okrsková služba a v září oslaví prostějovská městská policie čtvrtstoletí od svého vzniku.

Sousední Olomouc podobné problémy s náborem nových lidí jako Prostějov nemá. „Stavy se nám daří držet v normálních mezích, ale je samozřejmě pravda, že lidé se spíše hlásí ke státním složkám, armádě nebo policii. Že bychom však měli zásadní problém sehnat lidi, to asi ne,“ řekl mluvčí Městské policie v Olomouci Petr Čunderle.

Výzvu, že hledají nové lidi, mají olomoučtí strážníci na svých webových stránkách nepřetržitě a zrovna během letošního jara k nim nastoupilo zhruba deset nových strážníků.

„Možná je to tím, že jsme krajské město, větší než Prostějov,“ míní mluvčí strážníků. Další důvodem, proč v Prostějově nejsou lidé, může být rekordně nízká nezaměstnanost. V současné době jsou na Prostějovsku bez práce 4 procenta lidí, zatímco v Olomouci je to 5,7 procenta a v celém kraji 5,8 procenta.

„Většina okresů Olomouckého kraje vykázala vyšší nezaměstnanost, než je celorepubliková hodnota. Jedinou výjimkou je okres Prostějov, kde je nezaměstnanost o 1,4 procenta nižší než v ČR,“ potvrdil analytik trhu práce z Úřadu práce v Olomouci Jaroslav Mikšaník.