Nový památník na hřbitově v Olomouci-Neředíně připomíná posádku sestřeleného

Nový památník na hřbitově v Olomouci-Neředíně připomíná posádku sestřeleného amerického bombardéru B-24 Liberator. Pět letců při pádu stroje zahynulo, zbylých pět padlo do zajetí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Nový památník na olomouckém hřbitově připomíná sestřelený bombardér

  • 3
Na hřbitově v Olomouci-Neředíně přibyl nový památník symbolicky zobrazující vrtuli v plamenech. Připomíná neděli 17. prosince 1944, kdy nad Moravou zuřila jedna z velkých leteckých bitev druhé světové války. Během ní němečtí stíhači sestřelili i americký bombardér B–24 Liberator, jehož trosky právě sem dopadly.

"Jsme rádi, že po mnoha desítkách let váhání a několika letech debat se konečně podařilo památník postavit, a tím alespoň částečně splatit dluh, který jsme k těmto historickým událostem měli," řekl náměstek primátora Jan Holpuch.

Přesně před sedmašedesáti lety vzlétlo více než pět stovek těžkých bombardérů B-17 Flying Fortress a B-24 Liberator z italského Bari s cílem bombardovat Němci ovládané rafinerie syntetického benzinu v jižním Polsku.

Obvykle je kvůli bezpečnosti doprovázely stíhací letouny, ale ten den se doprovod kvůli špatnému počasí opozdil. Toho bleskově využila asi stovka německých stíhačů na strojích Focke-Wulf a Messerschmitt, kteří na americké bombardéry v prostoru nad Olomoucí, Prostějovem a Přerovem zaútočili.

Při bitvě nad Hanou bylo sestřeleno téměř sedm desítek letadel

Odhalení památníku letcům

Výsledkem byla mohutná letecká bitva nad Hanou, při které bylo sestřeleno 67 bombardérů a stíhaček a zahynulo 222 amerických a německých letců.

Trosky sestřelených amerických letadel dopadly například u Troubek, Kokor, Palačova, Kozlova, Libiny a také v Olomouci-Neředíně. Při pádu posledního jmenovaného bombardéru tehdy zahynulo pět členů posádky.

Dalších pět letců se sice zachránilo, ale skončili v německém zajetí. Tam se dočkali konce války a po ní se vrátili domů do Spojených států (podrobně si příběh posádky můžete přečíst zde).

Památník, který vytvořil umělecký kovář a výtvarník Milan Polián, vznikl za zhruba 200 tisíc korun ve spolupráci města a olomoucké pobočky svazu letců.