Vizualizace budoucí podoby nového šumperského skateboardového areálu.

Vizualizace budoucí podoby nového šumperského skateboardového areálu. | foto: Mystic Constructions

Skateboardistům, bruslařům a koloběžkářům postaví Šumperk nový areál

  • 1
Dosud se museli své triky učit v ulicích Šumperka a různě improvizovat. Od podzimu ale budou mít vyznavači „prkýnek“ na kolečkách plnohodnotné sportoviště. Město jim postaví nedaleko plaveckého areálu Na Benátkách nové skateboardové centrum.

Šumperští skateboardisté mohli dříve jezdit na rampách na Tyršově stadionu, město je ale před časem zrušilo, protože už nesplňovaly bezpečnostní normy. Oblíbeným místem „skejťáků“ bývalo i torzo odstraněného Leninova pomníku v centru, kde bylo několik schodů a velká žulová plocha. Dnes je tam však zeleň.

Pokud si tak chtějí šumperští vyznavači jízdy na skateboardu skutečně zařádit, musí do více jak 30 kilometrů vzdálených Loštic nebo ještě dál - až do Olomouce. To se má na podzim změnit.

„Už jsem nečekal, že pro nás radnice něco udělá. Trvalo to dlouho, ale zase je lepší, že se už postaví něco pořádného. Viděl jsem obrázky. Bude to super,“ pochvaluje si například šestnáctiletý prkýnkář Marek.

Město zvažuje i stavbu okruhu pro bruslaře či venkovních hřišť

O novém sportovišti pro jezdce na skateboardech se v Šumperku mluví řadu let, město projekt připravuje už od roku 2009. Hřiště vybuduje pražská společnost Mystic Constructions, která je u nás jednou z mála firem schopných podobné sportoviště postavit.

„Šumperský skatepark bude velmi variabilní, aby si tam každý našel svoje, včetně těch, kteří jezdí rádi v ulicích. Navíc umožní jízdu i bikerům, jezdcům na koloběžkách nebo kolečkových bruslích,“ uvedl jednatel firmy Radomír Teichmann, který je zároveň tvůrcem návrhů skateparků.

Šumperský areál bude stát přes sedm milionů korun, další statisíce padnou na vybudování přístupové cesty. Celý skatepark je betonový monolit. Betonový „bazén“ skrývá několik výškových úrovní a nejrůznější překážky a skoky, jaké dnešní jezdci požadují. Kromě samotného skateparku na Benátkách vyroste také cvičná plocha pro začátečníky, kde budou menší překážky.

Výstavbou skateparku navíc projekt neskončí. Do budoucna totiž město zvažuje vybudování asfaltového okruhu pro in-line bruslaře o délce 550 metrů kolem rybníka Benátky, venkovní hřiště pro seniory a hřiště pro děti ve stylu parkúru.

„Jde o to, vytvořit postupně lidem všech generací podmínky pro smysluplné trávení volného času,“ popsala mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková. Spolu s krytým bazénem by tak mohlo na Benátkách vzniknout velmi pestré sportoviště.

Nové skateparky slouží i v Olomouci či Lošticích

Podobně jako se budou stěhovat za lepším skateboardisté v Šumperku, zažili podobný přesun v minulých letech mladí v hlavním městě kraje, v Olomouci. Původní prostor u stadionu Sigmy Olomouc byl nevhodný, a skatepark se proto přesunul do nové lokality na letiště v městské části Neředín.

Vznikl zde jeden z nejlepších areálů v republice, který je pravidelným hostitelem závodů na skatech i na kolech. Současnou podobu získal díky spolupráci mnoha nadšenců i odborníků. V skateparku naleznou prkýnkáři širokou škálu překážek, které rovněž postavila pražská firma Mystic Constructions.

Krytý areál mají Loštice na Mohelnicku. Město tam před lety investovalo do opuštěné průmyslové haly a z loštického skateparku se stal jeden z nejvyhledávanějších krytých areálů na Moravě.