Investorem, jehož peníze budou stát za zmrtvýchvstáním lyžařského střediska na Červenohorském sedle, je obchodník Martin Dubský.

Investorem, jehož peníze budou stát za zmrtvýchvstáním lyžařského střediska na Červenohorském sedle, je obchodník Martin Dubský. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Lyžování na Červenohorském sedle zachraňuje obchodník s palivy a mobily

  • 4
Tajemný klíčový investor, jenž odvrací krach jednoho z nejznámějších jesenických skiareálů na Červenohorském sedle, má konečně jméno. MF DNES se podařilo zjistit, že zásadní podíl v areálu kupuje šumperský podnikatel Martin Dubský, obchodník s pohonnými hmotami a majitel sítě prodejen mobilních telefonů.

Dubský má se Sedlem velké plány. Jako první chce začít sjezdovky dosud odkázané výhradně na přírodní sníh zasněžovat i uměle. Právě loňská bídná zima, ve které si zdejší vlekaři nemohli pomoci ani umělým sněhem, dosavadnímu vlastníkovi, Ski Klubu Šumperk, zlomila vaz. Od té doby měsíce hledal strategického partnera.

Teprve nedávno oznámil šéf klubu dohodu, ale jméno investora neprozradil. MF DNES se ale nyní podařilo zjistit, že oživit lyžování na Sedle mají právě peníze Martina Dubského. On sám to na přímý dotaz listu potvrdil.

„Mohu potvrdit, že jsem vstoupil do skiareálu Červenohorské sedlo jako fyzická osoba. Ve středisku jsem získal majoritu,“ řekl. Zároveň ale upozornil, že není jediným subjektem, který do areálu investuje.

„Jde o takový rozsah vstupních investic, že spolu se mnou jsou v celém projektu zainteresovány další subjekty. Forma zainteresovanosti je vysloveně interní záležitost společnosti, ke které se nebudeme více vyjadřovat,“ sdělil.

Zasněžování je dohodnuté, další plány komplikují restituce

Podle něj v současnosti vzniká koncepce zaměřená hlavně na infrastrukturu. Přímo pro areál je teď klíčové technické zasněžování. V současnosti jej v areálu instalují.

„Nalezli jsme prozatímní rychlé řešení ve spolupráci se společností Technoalpin East Europe, což je výrobce a dodavatel zasněžovacích technologií. Jedná se o mobilní systém zasněžování, který bude napojen na běžná sněžná děla. Zasněžování bychom chtěli zprovoznit do konce roku,“ popsal Dubský. Mobilní systém je podle něj určený spíš na dosněžování.

„Vzhledem k nadmořské výšce areálu nad 1 000 metrů předpokládáme, že kapacita systému bude plně dostačující. Celkové náklady se budou pohybovat kolem 15 milionů,“ dodal.

Dubský a jeho společníci však mají s oblíbeným areálem velké plány. Chtějí postavit novou restauraci, sociální zařízení a zázemí na dosud nevybavených severních svazích se sjezdovkami.

„Koncepce zahrnuje i modernizaci a obnovu vleků,“ doplnil Dubský. Plány však mohou investorům zkomplikovat církevní restituce. Areál totiž leží především na církevních pozemcích.

„Kvůli špatné legislativě nejsme v tuto chvíli schopni odhadnout časový horizont našich projektů,“ upozornil.

Skiareál na Sedle je tradičním cílem lyžařů přes půl století

Vedení Ski Klubu se ke změně v majetkové struktuře ani k chystaným plánům nevyjadřuje. Oživení areálu však vítá starosta Bělé pod Pradědem, ležící pod Sedlem, Miroslav Kružík.

„Neumím si představit, že by se Červenohorské sedlo v zimě nerozjelo. Pro lyžování a cestovní ruch v Jeseníkách by to byla velká ztráta. Je skvělé, že tam vstoupil strategický partner,“ řekl.

Podobně vidí situaci ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.

„Sjezdové lyžování v Jeseníkách bez Červenohorského sedla nejde. Sedlo má ohromnou tradici a taky atraktivní sjezdovky. Co potřebuje, je zlepšení infrastruktury, a to se začíná plnit,“ řekla.

Na Sedle se lyžovalo už za první republiky. V roce 1958 tady byl postaven první lyžařský vlek a areál se brzy stal jedním z nejznámějších středisek v Čechách a na Moravě. V současnosti má šest kilometrů sjezdovek nejrůznější obtížnosti a vleky a lanovka zvládnou vyvézt nahoru až 7 200 lyžařů za hodinu.