Po letech, kdy včelařů neustále ubývalo, se zřejmě v Olomouckém kraji začala situace opět zlepšovat. Kraj chce proto mladé včelaře podpořit i příspěvky na nákup vybavení. (Ilustrační snímek)

Po letech, kdy včelařů neustále ubývalo, se zřejmě v Olomouckém kraji začala situace opět zlepšovat. Kraj chce proto mladé včelaře podpořit i příspěvky na nákup vybavení. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Kopáč, MF DNES

O domácí med je zájem a včelařů přibývá, kraj je podporuje příspěvky

  • 1
Zájem o med přímo od včelařů z regionu v posledních letech roste. Zároveň ale počet aktivních včelařů donedávna klesal. I proto, že ne všichni měli sílu obnovit včelstva zdecimovaná nemocemi. Nyní se karta začala pomalu obracet a včelařů přibývá. Olomoucký kraj proto podporuje začínající včelaře příspěvky na vybavení.

Začínajícím včelařům kraj nabídl možnost ucházet se o maximálně desetitisícovou částku na pořízení základního vybavení. Celkem hejtmanství přišlo 93 platných žádostí od včelařských adeptů. Na jejich vyplacení by bylo potřeba přes 786 tisíc korun.

"Počítali jsme jen s dotací z rozpočtu v celkové výši 400 tisíc. Máme ale z tak velkého zájmu radost, včely jsou pro fungování přírody nesmírně důležité," uvedl náměstek hejtmana Pavel Horák.

A tak nechtějí některé ze zájemců zklamat. Nejdřív proto zaplatí prvním 46 žadatelům v pořadí. Na zbývající by se mělo dostat později z přebytku krajského rozpočtu.

"Včelařů v republice v poslední době přibývá, je to tak i v regionu. Obvykle jde o mladé lidi," potvrdil předseda výboru základní organizace Českého svazu včelařů Šternberk Leo Czabe.

Včelstva a úly stojí tisíce, další vybavení ale desetitisíce

Sám ví o třech, kteří si požádali o dotaci "na rozjezd". "Jeden z nich se chce včelaření ujmout po dědovi. Další je chovatelem plazů, který se zajímá i o včelaření," upřesnil.

Nadšení pro toto náročné hobby se podle něj obvykle dědí po někom z rodiny. "Když někdo začíná, je pro rozjezd dobré mít alespoň čtyři včelstva," upřesnil Czabe.

Jedno menší stojí kolem tisícovky, úl zhruba dva a půl tisíce. Za zařízení na stáčení medu, speciální oblek a jiné potřebné pomůcky ale může zájemce vydat i desetitisíce.

Jednou z pohnutek pro zvýšení počtu včelstev může být rostoucí zájem o med od maloproducentů. "Obecně je v současnosti poptávka po medu přímo od včelařů o dost větší než před pár lety. I když loňský a předloňský rok byl medu nedostatek, což trochu zvedlo ceny a zájem lidí nebyl tak velký," nastínil Czabe.

Aby měl včelař dost medu na prodej potřebuje desítky včelstev

Důvodů, proč lidé chtějí kvalitní med pocházející z kraje, v němž žijí, než ten dovezený z dalekých krajin, je víc. "Třeba ten z tropických oblastí obsahuje i exotické pyly. A ty u někoho mohou vyvolat alergii," popsal Czabe.

Kdežto domácí med obsahuje pyly rostlin, na které jsme více zvyklí. Ne každý včelař ale med prodává. Velká část má do deseti včelstev a ta vyprodukují med obvykle jen pro potřebu chovatelovy širší rodiny.

"Další skupina včelařů má kolem padesáti včelstev, to už lze uvažovat i o přebytcích na prodej. A profi včelaři mají od sto, ale spíš dvou set včelstev nahoru," míní Czabe s tím, že právě těch, kteří pečují o větší množství včelstev, v poslední době přibývá.

Olomoucký kraj finančně podporuje danou oblast několik let, ale letos se rozhodl zúžit zaměření jen na ty začínající. Mezi lety 2005 až 2010 ubylo v Olomouckém kraji kolem 2 300 chovů včel. Navíc včelaři, kterým nemoci včel zdecimovaly chovy, neměli vždy sílu na jejich obnovu.