Školy letos musely řešit nedostatek míst v družinách, mezi rodiči byl o hlídání po škole velký zájem. (Ilustrační snímek)

Školy letos musely řešit nedostatek míst v družinách, mezi rodiči byl o hlídání po škole velký zájem. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Rodiče vzali družiny útokem, školy musely navýšit počet míst

  • 0
Do školních lavic letos usedlo o stovky dětí více než vloni. A poptávka po odpoledním hlídání ve školních družinách je ze strany rodičů velká. Základní školy v Olomouckém kraji proto musely navýšit počty míst, na některých z nich otevřeli celou novou třídu.

Osmiletá Jana letos nastoupila do třetí třídy jedné z olomouckých základních škol. Po vyučování stejně jako většina jejích spolužáků míří na oběd a potom do školní družiny, kde čeká, než si pro ni její rodiče přijedou. Letos ji ještě vychovatelky pohlídají, příští rok už ale rodina bude stát před rozhodnutím, zda hlídání zajistí za mnohem větší peníze u specializované agentury, anebo vypomůže třeba babička.

„Družina v naší škole funguje pouze pro děti do třetí třídy. Je sice možné se domluvit v případě nutnosti i u vyšších ročníků, ale jen pokud je místo,“ postěžovala si Janina matka.

Stejný problém musí řešit i řada dalších rodičů. Kvůli silné populační křivce totiž dětí školám rok od roku přibývá a místa v družinách nestačí. Už letos tak musely některé školy počet míst navyšovat, jinde zase přistoupili k tomu, že některé ročníky z družiny vyřadili.

„Už v březnu jsme si zažádali o navýšení počtu míst ve školní družině o pětadvacet a museli jsme přijmout i další vychovatelku. Díky tomu naštěstí letošní rok pokryjeme. Pokud ale počet dětí poroste dál, budeme muset sáhnout i k omezení podle ročníků,“ říká ředitel ZŠ na třídě Spojenců Peter Bazger.

Na některé děti místo v družině nezbylo

Jen letos do prvních tříd nastoupilo podstatně více žáků než v předchozích letech. Podle předběžných údajů krajského úřadu mělo v lavicích prvních tříd usednout na 7 100 dětí, což je o 420 školáků více než loni. Většina základních škol v Olomouci proto musela zareagovat i zvýšením počtu míst v družinách.

S návalem dětí se potýká i Základní škola Nedvědova, kde museli zvýšit počet tříd z pěti na šest.

„Celkem do družiny chodí na 180 dětí, vychází to zhruba na třicet dětí v jedné třídě. Družinu u nás nabízíme celému prvnímu stupni. Zatím jsme rodiče odmítat nemuseli, ale to jen díky tomu, že situaci sledujeme a reagujeme dopředu,“ upozornil ředitel školy Pavel Pala.

Takové štěstí už neměli rodiče, jejichž děti chodí do školy v Řezníčkově ulici.

„Některé z rodičů jsme skutečně museli odmítat. Letos přistavujeme ještě jedno oddělení, do školy totiž chodí o čtyřicet dětí více než loni,“ říká ředitel školy Miloslav Palát.

Družina je na rozdíl od agentur levná

O školní družinu je mezi rodiči velký zájem. Děti mají na celé odpoledne zajištěné hlídání a program, navíc za tuto službu rodina neplatí nic nebo jen velmi málo. „Za půl roku se u nás platí symbolických 350 korun, pokud je rodina sociálně slabší, domlouváme se individuálně,“ říká Jiří Šindler, ředitel ZŠ Svatoplukova.

Pokud by na rodinu místo v družině nezbylo a rozhodla by se situaci řešit například hlídáním, které nabízí v Olomouci některé ze studentek nebo specializovaných agentur, do rodinného rozpočtu by to zasáhlo podstatně víc.

„Od pondělí do pátku hlídáme za 140 korun na hodinu,“ říká například Monika Klárová, spolumajitelka olomoucké společnosti Tetičky.

Přesto mají ředitelé škol s některými rodiči špatnou zkušenost. „Mnoho rodičů nám svěří dítě do družiny a pak má představu, že si pro ně kdykoliv přijede, že bude nachystané v jakoukoliv hodinu. Už si ale neuvědomují, že jejich dítě je součástí kolektivu, a pokud například tři děti musí být k vyzvednutí připravené na druhou hodinu odpoledne, jejich oddělení se nemůže věnovat programu, který byl naplánovaný. Případně pro ně musíme vyčlenit vychovatelky, které s nimi počkají. A v tom množství dětí je to opravdu náročné,“ upozorňuje Peter Bazger.