Kvůli úřednici, která upozornila na podezřelé zakázky Olomouckého kraje, přijela před pár dny senátorka Miluše Horská. Setkání s hejtmanem skončilo ostrou výměnou názorů. Ilustrační snímek

Kvůli úřednici, která upozornila na podezřelé zakázky Olomouckého kraje, přijela před pár dny senátorka Miluše Horská. Setkání s hejtmanem skončilo ostrou výměnou názorů. Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

O podezřelé zakázky kraje se zajímala senátorka, s hejtmanem se hádali

  • 1
Příběh úřednice Olgy Hrabalové, která upozornila na podezřelé krajské zakázky, ale sama pak byla přeřazena, i nadále vyvolává zájem i spory. Po vystoupení na konferenci v Senátu už ho zná i řada evropských politiků a před pár dny kvůli tomu přijela senátorka.

Politici ze Švédska, Finska či Německa, europoslanci, ředitelé ústavů pro studium totalitních režimů postkomunistických států nebo třeba první porevoluční prezident Litvy znají příběh Olgy Hrabalové po mezinárodní konferenci Dědictví totality dnes, kde se úřednice stala jednou z hlavních postav.

Tu v Senátu spolupořádala senátorka a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská s Platformou evropské paměti a svědomí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ústředním tématem bylo, jaké dědictví zanechal komunismus v chování lidí a jaké má dodnes důsledky, přičemž došlo i na tematiku korupce.

„Paní Hrabalová je typický příklad člověka, který na ni upozornil. Na konferenci vystoupila ona i ředitel krajského úřadu. On mnoho ovací za prezentované postoje úřadu nesklidil, naopak paní Hrabalové se dostalo potlesku vestoje,“ popsala senátorka.

Sama Hrabalová přiznává, že ji zaskočil ohlas, který její příběh mezi účastníky vyvolal.

„Ještě i tři měsíce po konferenci se o mě a celou věc někteří zajímají - píšou či dokonce přímo nabízí pomoc,“ nastínila Hrabalová.

Senátorka: Takovým tónem se mnou ještě nikdo nemluvil

„To i fakt, že kvůli této záležitosti přijede do Olomouce místopředsedkyně Senátu, je pro mě obrovskou ctí a hlavně posilující morální podporou. Předtím jsem na to byla sama a byla zpochybňována moje věrohodnost, teď už vím, že na to sama nejsem,“ dodala úřednice.

Na to, jak se vyvíjí případ podezřelých zakázek, na které úřednice upozornila, se totiž přijela Horská zeptat přímo Rozbořila. A oba aktéři MF DNES přiznali, že setkání skončilo „emotivní výměnou názorů“.

Dokreslením situace pak je, že internetové stránky kraje, které z poslední doby informují například o jednání hejtmana s náměstkem ministra, neformálním setkání se zástupci obcí či přijetí delegace z Kentucky, o schůzce s místopředsedkyně Senátu pomlčely.

Příklady sporných zakázek

  • sraz veteránů 2006 a 2007 (zajišťovala Agentura Atlantis) - výdaje za sál a pohoštění max. 40 tisíc korun, kraji vyúčtováno 190 tisíc
  • sraz veteránů 2009 (zajišťovala firma Omnis) - za občerstvení vykázány výdaje 70 tisíc, dle firmy zajišťující raut byla reálná cena 26,5 tisíce; částka za pronájem prostor v Domu armády stanovena na 34 tisíc, armáda neúčtovala nic
  • sraz veteránů 2010 (zajišťovala firma Omnis) - za občerstvení vykázány výdaje 50 tisíc, dle firmy zajišťující raut byla reálná cena necelých 31 tisíc; částka za pronájem prostor v Domu armády stanovena na 19 tisíc, armáda neúčtovala nic
  • období 2008-2010 - zakázky od kraje za více než dva miliony korun dostává občanské sdružení Eufour, mezi jeho zakladatele patří úředníci kraje Tomáš Kocych a Ivo Heger
  • období 2009 až 2012 - odběr 24 tisíc propagačních bloků a 42 tisíc igelitek, to vše za více než 1,3 milionu

(zdroj: Česká televize)

„Mírně řečeno - hejtman se mnou hovořil takovým tónem, jakým se mnou jako s vysokou ústavní činitelkou ještě nikdo nemluvil. Nedokážu si představit, jak pak hovoří se svými podřízenými. Rozhovor se rozhodně nenesl v přátelském duchu, připadala jsem si jako u výslechu. Byla jsem mnohokrát chytána za slovo. Celkově jsem styl komunikace pana hejtmana vnímala jako útočný. Bylo znát, že mu vadí, že jsem se na tuto záležitost přijela ptát,“ řekla MF DNES Horská.

Má informace jen z jedné strany, vyčítá hejtman senátorce

„Jednání bylo poněkud emotivní. Pro mě je ale těžko představitelné, že místopředsedkyně Senátu čerpá informace jen z jedné strany, nemá názor druhé, a přesto pozve paní Hrabalovou na významnou konferenci se zahraniční účastí z vrcholné politické úrovně a nechá ji tam jednostranně přednést projev,“ ohradil se Rozbořil.

Na konferenci přitom o kauze nehovořila jen Hrabalová, ale také ředitel krajského úřadu.

„Za nás tam jel ředitel krajského úřadu, který byl ale tehdy v úřadu teprve tři měsíce a nemohl znát všechny souvislosti, které vyplouvaly na povrch. Nemohl obhajovat, co se dělo, nebo nedělo, když se vše událo za jeho předchůdce a v minulém volebním období,“ reagoval hejtman.

„To by si, při vší úctě, asi neměla (Horská) dovolit. Proto jsem se jí také zeptal, zda, pokud policie neprokáže to, co v té reportáži (kauzu odstartovala výpověď úřednice v pořadu Reportéři ČT - pozn. red.) zaznělo, se účastníkům konference omluví a vysvětlí, že všechno možná bylo trochu jinak. Je třeba připomenout, že policie vyšetřování opakovaně odložila a žádné pochybení nenašly ani kontrolní orgány. Proto jsem podal trestní oznámení. Pokud se prokáže, že někdo pochybil, pak se tím lze zabývat,“ prohlásil Rozbořil.

„Paní senátorka chce situaci nadále sledovat a já jí to nemůžu upřít, ale zároveň jsem jí řekl, že pravda může být i někde jinde, a já počkám na vyjádření policie. Na základě toho pak udělám doporučení řediteli úřadu, jak situaci řešit dál. Jako hejtman totiž do jeho fungování nemohu přímo zasahovat,“ dodal hejtman Rozbořil.

„Vyjasňovací“ schůzka skončí úředními žádostmi o informace

Podle Horské je přitom poněkud paradoxně výsledkem „vyjasňovací“ schůzky i to, že kvůli kauze bude žádat o fakta na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Snažila jsem se hejtmanovi vysvětlit, že jeho kroky v případu ovlivňují obecné vnímání politické scény v boji proti korupci. Chtěla jsem vědět, jaký je postoj kraje a hejtmana k lidem, kteří poukáží na nepravost. Podle mne si takové jednání zaslouží poděkování a ocenění a případně i omluvu za jednání předchůdců. Pochopila jsem ale, že takto na kraji paní Hrabalová vnímána není,“ řekla.

„Paní senátorka případ viděla jen jednou optikou, a to tou, že se kraj k paní Hrabalové choval špatně. Připomněl jsem jí, že je trochu s podivem, že paní Hrabalová oznámila celou tu korupci s několikaletým zpožděním. Když máte podezření, že někdo krade, máte přece povinnost to co nejdříve oznámit,“ odmítá pohled Horské hejtman Rozbořil.

„Také jsem jí vysvětloval, že pokud bychom dotyčné úředníky okamžitě vyhodili a policie pak řekla, že se nic nestalo, tak hrozí, že kraj zažalují a úřad bude platit odškodné, ušlé mzdy a podobně. Přišlo mi ale, že to paní senátorka nechtěla pochopit,“ dodal.

Policie podezřelé zakázky stále vyšetřuje

Případ Olgy Hrabalové začal ve chvíli, kdy upozornila na zakázky z let 2006 až 2012. Většinu té doby (2008 - 2012) kraj vedl hejtman a současný senátor Martin Tesařík. Zakázky se týkaly například pořádání setkání s veterány za statisíce korun, u kterých ale byly fakturovány několikanásobně vyšší částky, než kolik položky jako pronájem sálů či občerstvení stály.

Dále šlo také o nákupy propagačních předmětů nebo vytvoření databáze kontaktů na starosty a to čtyřikrát během dvou let (více čtěte zde).

Většinu těchto akcí vyřizovali dva úředníci a bývalí mluvčí kraje Tomáš Kocych a Ivo Heger, a získávaly je firmy či občanská sdružení, na které měli oba vazby.

Policie vyšetřování opakovaně odložila, nakonec ale po dohodě Heger úřad opustil na konci dubna a Kocych má odejít na konci září. Hejtman pak podal trestní oznámení, které má určit, zda a jaká škoda skutečně kraji vznikla (podrobnosti čtěte zde). Oba bývalí mluvčí od počátku jakékoliv pochybení striktně odmítají. Vyšetřování dosud neskončilo.