Jeden z mladých veslařů olomouckého veslařského klubu při tréninku na řece

Jeden z mladých veslařů olomouckého veslařského klubu při tréninku na řece Moravě. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Veslaři patří k Olomouci už 71 let. Věří, že olympiáda přivábí zájemce

  • 1
Veslování se stává hitem, zájem o tento sport stoupá. Navíc se dá předpokládat, že letošní olympijské úspěchy Miroslavy Knapkové či Ondřeje Synka tento trend ještě podpoří. Olomoucký veslařský klub proto letos očekává velký příliv zájemců.

"Už loni se při náboru objevilo hodně uchazečů a letos jich očekáváme ještě víc. Podle Českého veslařského svazu je dokonce až stoprocentní nárůst zájemců," říká Jiří Slepička, předseda Olomouckého klubu veslařů.

Veslování má v Olomouci více než sedmdesátiletou tradici a i letos místní veslaři zabodovali. Největší úspěch měly v červnu olomoucké žačky a dorostenky. Z Mistrovství ČR žactva, dorostu a seniorů B v Račicích přivezly dohromady osm medailí - tři zlaté, tři stříbrné a dvakrát bronz.

Na červencovém Mistrovství světa juniorů a masters v Třeboni zase dosáhli junioři i veteráni celkem na 11 zlatých, jednu stříbrnou a šest bronzových medailí.

"V současnosti máme prázdniny, děti jsou na dovolených, žačky odjely na soustředění. Konají se nějaké individuální tréninky, ale intenzivnější začnou až posléze," popisuje Slepička a dodává, že sezona vyvrcholí až na podzim.

A jak vypadá takový rok veslaře? "Na vodě jsou jen od jara do podzimu, v zimě se všechny tréninky odehrávají na trenažérech. Jejich součástí je také posilovna nebo fotbal v tělocvičně, s těmi, kteří mají zájem, jezdíme na běžky. Poprvé spustíme lodě na vodu až v dubnu, kdy se koná i první sportovní soustředění v Račicích," nastiňuje předseda klubu.

Starší a mladší žáci a žačky přitom trénují zhruba třikrát týdně, dorostenci pak čtyřikrát až pětkrát, včetně soboty. Pravidelné tréninky také začínají dětem až kolem jedenácti let. "Ti mladší se s veslováním seznamují spíše hrou na bazénu a učí se správně pohybovat," shrnul Slepička.