Montážní hala společnosti Siemens v Mohelnici.

Montážní hala společnosti Siemens v Mohelnici. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Vy se o práci nebojte, krotí obavy zaměstnanců Siemens v Mohelnici

  • 3
Vedení pobočky společnosti Siemens v Mohelnici mírní obavy tisícovek zdejších zaměstnanců, které se vyrojily poté, co respektovaný německý list Die Welt napsal, že největší průmyslový kolos v Evropě jedná o zrušení tisíců pracovních míst.

Siemens, který patří také k největším zaměstnavatelům v Česku, kde pro něj pracuje přes 10 tisíc lidí, zaměstnává v Mohelnici přibližně 2 200 pracovníků. Vyrábí zde elektromotory.

Podle agentury Reuters Siemens zaznamenal prudký pokles nových zakázek, které jsou indikátorem budoucích tržeb. Zákazníci totiž podle agentury odkládají v důsledku dluhové krize v eurozóně investice. Lidé se tak obávají, že se tento nepříznivý vývoj může dotknout také mohelnické továrny.

Vedení závodu však veškeré obavy tlumí. "V Mohelnici se neděje nic, co by mělo vzbuzovat obavy z propouštění. Naopak jsme zaznamenali zvýšení zakázkové náplně a závod musel přijmout desítky nových zaměstnanců," uvedl mluvčí společnosti Siemens Pavel Kaidl.

Siemens otevřel v Mohelnici už v květnu novou halu, kde vyrábí speciální motory podle požadavků zákazníků. Jejich produkci chce závod postupně zvyšovat na úkor "obyčejných" elektromotorů. Tím se chce vyvarovat problémů na trhu.

"Právě rostoucí výroba speciálních provedení motorů na přání zákazníků je cesta do budoucna, protože zájem o ně se bude dál zvyšovat," sdělil ředitel závodu Pavel Pěnička.

Mohelnický závod už vyrábí například motory, které jsou schopné pracovat v extrémních podmínkách za teplot, při kterých běžné motory okamžitě selhávají.

"Pouze s klasickými motory bychom nemohli udržet naše postavení, protože v tomto segmentu je velký tlak levné konkurence z Asie," vysvětlil ředitel mohelnického Siemensu. Další cestu, jak udržet tržby a zaměstnanost, vidí ve zkracování dodacích lhůt.

Siemens podniká v řadě oborů a zaměstnává v Evropě přes 400 tisíc lidí. Jeho prosperita bývá označována za lakmusový papírek vývoje průmyslu v Evropě.