Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Bíba, MAFRA

Obce ztratily možnost vykázat notorické výtržníky, části starostů chybí

  • 6
Radnice měst a vesnic se začátkem prázdnin přišly o možnost vykázat nevítané návštěvníky ze svého území a zamezit jim návrat až na tři měsíce. Nástroj, který měl obcím pomoci lépe chránit veřejný pořádek, byl součástí přestupkového zákona, nicméně po úpravě, jež platí od začátku července, z něj zmizel.

Podle odpůrců, kteří nakonec měli převahu, samosprávy zákazem pobytu porušovaly lidská práva. Vykazování výtržníků ze svého katastru přitom nevyužívaly zdaleka všechny obce, nicméně řada z nich si tuto možnost pochvalovala.

„Byla to jedna z možností, jak udržet veřejný pořádek, a přestože jsme ji pro byrokratickou náročnost nevyužívali, působila preventivně,“ řekl například starosta Uničova Radek Vincour.

Za chybné považuje rozhodnutí zákonodárců také starosta Jeseníku Adam Kalous. „Nám se tato věc osvědčila, i když jsme ji využili jen ve velmi omezené míře. Je škoda, že už je zrušená, protože to byl jeden z mála nástrojů samosprávy, jak pachatele přestupků opravdu postihnout,“ uvedl Kalous.

Přestupky páchali opakovaně, pokuty neplatili

Jeseník za tři roky, po které bylo možné opakované přestupky vykázáním trestat, vyhostil tři nepolepšitelné výtržníky.

„Přestupků proti veřejnému pořádku se dopouštěli opakovaně a pokuty neplatili. Přechodný zákaz pobytu byl jedinou možností, jak tuto věc řešit,“ potvrdila šéfka správního odboru jesenické radnice Veronika Klementová.

Podle ní bylo podstatné, že ve všech případech pocházeli notoričtí výtržníci ze vzdálenějších měst, takže jim bylo možné zamezit, aby se do Jeseníku vrátili. Naopak zákon neumožňoval, aby radnice vyhostila místní.

„I tak ovšem byla celá procedura administrativně nesmírně náročná, proto jsme tuto variantu nevyužili častěji,“ připustila slabiny nyní již bývalého paragrafu Klementová.

Problémoví lidé už se nevraceli, potvrdil šéf strážníků

Úředníci vykazovali výtržníky na základě podnětu od městské policie. Ta také může zpětně hodnotit, jaký mělo vykázání účinek.

„Ti lidé měli v krátké době deset a více přestupků, a navíc na sebe nabalovali podobné typy. Mohu říct, že ani po vypršení lhůty pro zákaz pobytu se už do města nevrátili, takže efekt to určitě mělo. Navíc zákaz pobytu preventivně zapůsobil i na jejich kumpány,“ podotkl ředitel jesenické městské policie Miroslav Táborský.

„Je zásadní chyba, že už tento paragraf v přestupkovém zákonu není,“ má jasno šéf jesenických strážníků.

Zákaz pobytu několikrát využily také úřady v Olomouci. „Tuto sankci bylo možné uložit jen za současného splnění mnoha předpokladů, což se v praxi ukázalo jako problematické. Vzhledem k minimálnímu využití proto nemůžeme přínos pro město příliš hodnotit,“ poznamenal mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Řada radnic možnost nikdy nevyužila, hlavně kvůli byrokracii

Mnoho radnic větších i menších obcí paragraf nikdy v praxi nevyužilo, protože jeho efektivní použití bylo příliš komplikované. „V tom paragrafu bylo příliš byrokracie, takže nakonec je dobré, že byl zrušen. Já vidím řešení spíš v nařízení veřejně prospěšných prací, ale jak už jsem řekl, nesmí v tom být tolik byrokracie,“ míní zábřežský starosta František John.

Svaz měst a obcí České republiky nevylučuje, že bude časem u zákonodárců usilovat o znovuzavedení možnosti vykázání výtržníků, ale nejprve chce posoudit, jak bude fungovat přestupkový zákon v nové podobě.

„Pokud se ukáže, že zákaz pobytu chybí, budeme usilovat o jeho návrat do zákona, ale v podobě, která nebude tak komplikovaná,“ řekl výkonný ředitel Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.