Dětí s nadváhou dramaticky nepřibývá, víc je ale těch, které trpí nejtěžší formou obezity. (Ilustrační snímek)

Dětí s nadváhou dramaticky nepřibývá, víc je ale těch, které trpí nejtěžší formou obezity. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ve 14 letech 135 kilogramů. Potíže s hmotností začínají už u kojenců

  • 3
Obezita se v Olomouckém kraji stále častěji týká i malých dětí. A těch, které trpí její morbidní formou už v předškolním věku, přibývá. Dětští lékaři a obezitologové bijí na poplach. A například Priessnitzovy lázně v Jeseníku do ozdravných pobytů nově zařadily i ty určené pro děti s nadváhou.

"Pokud k nám do ordinace přijde dítě a vidím, že změnilo konstituci, okamžitě jej posílám na váhu. Pokud se potvrdí, že váží víc, než by mělo, pošleme jej s rodiči na specializované pracoviště," říká olomoucká dětská lékařka Bohumila Losová.

Tím je například Dětská obezitologická ambulance Fakultní nemocnice Olomouc. Právě tady řeší i ty nejtěžší případy.

"Děti v kraji mají bohužel problém nejen s nadváhou, ale i s obezitou. Faktem je, že nám dokonce přibývá dětí s morbidní obezitou. U těch potom samozřejmě vzrůstají rizika spojená s nemocemi," potvrzuje primář kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Dalibor Pastucha.

Nadváhu mohou rodiče ověřit na internetu

"Pro stanovení nadváhy používáme takzvaný BMI percentil, tedy poměr váhy a výšky, který je jiný pro dívky i chlapce. Pokud je vyšší než 90, jedná se o nadváhu, a pokud překročí 97, jde o obezitu. Rodiče si tyto hodnoty mohou snadno sami spočítat na internetu, kde jsou volně dostupné kalkulačky," dodává Pastucha.

Obezita se podle něj netýká jen adolescentů, přibývá hodně dětí v předškolním i kojeneckém věku do tří let, které mají problémy s váhou.

"U kojenců by 80 procent volného času, kdy nespí, měl tvořit pohyb. Maminky je ale posadí v sedačce před televizi nebo s nimi jezdí autem. V tuto dobu už se dítěti formují návyky, které pak vydrží až do dospělosti," vysvětluje s tím, že dítě s nadváhou je především vizitka rodiny.

"Dítě si samo nenakupuje, nevaří a nevymýšlí volnočasový program. Pokud v rodině nejsou tyto hodnoty správně nastaveny, odnáší to zdraví dítěte," říká Pastucha.

Že z toho vyroste? Chyba

Chybou také podle něj je, pokud praktický lékař, který vidí dítě s nadváhou, přesvědčí rodiče, že z toho vyroste.

"Lékař by měl varovat a včas upozornit na problém. Pak by se nestávalo, že k nám přijde pacient, který má ve 14 letech 135 kilogramů," říká. V ambulanci neuspějete ani s výmluvou, že obezita dítěte je dědičná.

"Není to úplně přesné. Jedná se o takzvanou polygenní dědičnost - to znamená, že pokud jsou obézní rodiče, má dítě k nadváze větší sklon a mělo by se více hlídat. Určitě to ale neznamená, že obézní rodiče musí mít automaticky obézní dítě. Pokud trpí nadváhou více členů domácnosti, vypovídá to spíše o tom, že se v rodině málo sportuje a špatně jí," vysvětluje primář.

Ne každý rodič je však ochotný problém s nadváhou u svého dítěte řešit. "Je to tak půl na půl. Když jsou rodiče sportovně založení, zajímají se o váhu svého dítěte víc, dříve si problému všimnou. Pokud sami rodiče mají problémy, většinou přijdou až se zdravotními komplikacemi," informuje výživová poradkyně Veronika Mlčochová.

U dětí se nedoporučuje dělat striktní jídelníčky, jejich potřeby se rychle mění. Mnohem účinnější je rodinu naučit žít jinak.

Problému s kily navíc u dětí si už všimli i v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku. Zařadili tu proto nově ozdravný pobyt pro děti s nadváhou.

"Více než rodiče pobyt poptávají pojišťovny, pro které je prevencí před závažnými chorobami, které obézní lidi v dospělosti provázejí a které pojišťovny stojí nemalé peníze," vysvětluje vedoucí lékař lázní Jaroslav Novotný.

Ozdravný pobyt podle něj zahrnuje nejen pohyb v přírodě, ale také snahu naučit děti stravovat se dietně.