Bývalé vedení přerovské radnice (na snímku její budova na náměstí TGM) policie obvinila, olomoucká státní zástupkyně ale jejich stíhání zastavila.

Bývalé vedení přerovské radnice (na snímku její budova na náměstí TGM) policie obvinila, olomoucká státní zástupkyně ale jejich stíhání zastavila. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Obhájce obviněného politika: v kauze přerovských zakázek selhala policie

  • 1
V přerovské kauze, kde policie navrhla obžalovat bývalé vedení radnice a úředníky kvůli sporným zakázkám, se objevil kritický názor na její postup. Advokát a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Novák tvrdí, že pochybila, neboť prý dotyčné stíhala kvůli skutkům, které v době jejich spáchání nebyly trestné.

Olomoucká státní zástupkyně Marie Kodytková stíhání přerovského primátora a senátora Jiřího Lajtocha a dalších politiků minulý týden zastavila. Její rozhodnutí bude podle zákona přezkoumávat ještě Nejvyšší státní zastupitelství.

"Já vidím zásadní pochybení v práci policie. Zahájili trestní stíhání pro jednání, které v době, kdy k němu mělo snad dojít, vůbec nebylo trestné," míní Novák. Odvolává se přitom na fakt, že zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za který byli v Přerově obviněni, je součástí našeho právního řádu teprve od roku 2010.

"Obvinění radní a úředníci se ho měli podle policie dopustit v roce 2008 a částečně v roce 2009. Do konce roku 2009 byl však účinný trestní zákon, který obsahoval pouze trestný čin pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Tento trestný čin však nedopadal na oblast veřejných zakázek," popisuje Novák.

Vztah radních a stavební firmy

Policisté se během vyšetřování mimo jiné zajímali o propojení Přerovské stavební společnosti, která vyšetřované zakázky stavěla, s místními politiky.

Jejich zájmu neušel například luxusní bazén primátora Lajtocha, který stál více než půl milionu. Přestože Lajtoch prohlašoval, že mu bazén tato firma nestavěla, nebyla to pravda.

Dobré vztahy se stavební firmou navíc udržoval podle kriminalistů i náměstek primátora Josef Kulíšek a obchodní vztah, jenž spočíval v poskytování bezpečnostních služeb, měl s firmou mít i další radní Jaroslav Čermák.

Majetkový prospěch měl mít i radní Václav Zatloukal během stavby svého domu.

Mluvčí útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej to ve čtvrtek odmítl komentovat.

"Vyšetřování případu jsme ukončili s tím, že jsme státnímu zástupci zaslali spis s návrhem na podání obžalob. Vzhledem k tomu, že spis je stále na státním zastupitelství, nebudeme se vyjadřovat jak k samotnému případu, tak ani k těmto tvrzením," řekl Ibehej.

Opozici se mlčení policie nelíbí

Přerovskou politickou opozici mlčení policistů zaráží. "Dozvídáme se ze slov žalobkyně a obhájců, že vsetínské zastupitelství a protikorupční policie postupovali diletantsky. Velmi nás proto zajímá, jaké závěry k tomu zaujmou jejich nadřízení. A vůbec nechápeme jejich mlčení," říká přerovský opoziční zastupitel Richard Šlechta.

Policie původně jedenáct bývalých radních a dva tamní úředníky obvinila z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Podezření se týkalo dvou veřejných zakázek - stavby domova pro seniory a přestavby zimního stadionu. Jen první zakázka se nakonec předražila o 30 milionů korun na více než 167 milionů korun.