Šéf šumperského spolku vojenské historie Magna Moravia Josef Langr (vpravo).

Šéf šumperského spolku vojenské historie Magna Moravia Josef Langr (vpravo). | foto: Petr Janeček, MAFRA

Obléct se jako Švéd z třicetileté války přijde na tisíce. Zájemců je přesto dost

  • 0
Na svých vystoupeních dokáže šumperský spolek vojenské historie Magna Moravia vytvořit atmosféru bitev sedmnáctého století včetně třicetileté války. To však není levná záležitost, šermíři si musí při pořizování dobových kostýmů sáhnout hluboko do kapsy.

V novém historickém kostýmu se při svém nedávném vystoupení divákům představil třeba šéf spolku Josef Langr. Měl k tomu dobrou příležitost. Spolu se svými vojáky uspořádal vzpomínku na třicetiletou válku a dobytí Šumperka švédskými vojsky v roce 1646. Na rekonstrukci této bitvy se podíleli nadšenci z deseti spolků z Česka a Polska.

"Musel jsem se pořádně vyšňořit, když už oslavujeme deset let našeho spolku a přišlo tolik lidí," řekl Langr. Kvůli historickému oblečení odpovídajícímu ohozu švédského plukovníka z třicetileté války si musel celkem připravit nemalé peníze.

Jen samo oblečení ho totiž přišlo na více než šest tisíc korun. Další čtyři tisíce stály kožené boty a ještě o pětistovku víc zaplatil za kyrys chránící tělo proti střelám.

"Rozhodně to není nic levného, letos jsem do oblečení dal skoro patnáct tisíc. Kostým tehdy nebyl ani tak uniformou jako ukázkou toho, kdo na co má," vysvětlil. Po deseti letech urputných bojů po Evropě má už doma třetí ohoz.

Přes sezonu věci neperu, působí to více autenticky

"Látka dostává pořádně zabrat. Častými boji se ušpiní, někde taky propálí. Přes sezonu věci ani neperu, díry se neopravují. Ono to tak aspoň působí víc autenticky," svěřil se Langr, který se vojenské historii věnuje už přes dvacet let a začínal ve spolku Moravských rytířů.

Ukazuje také bílé podkolenky, bez kterých by kožené holinky šlechtice nebyly kompletní. K dokonalosti mu chybí už jen historické spodky vyrobené přesně podle prádla nošeného šlechtou v 17. století. "Nedávno jsme je použili při vzdávání se jako bílou vlajku, ale už se mi ale nevrátily, takže teď jsem takzvaně naostro," směje se šéf historického spolku.

Přes finanční nároky ale Magna Moravia nestojí jen na zkušených matadorech, naopak přibírá každý rok dorost. "I když vstup něco stojí, o mladé nouzi nemáme," pochvaluje si Langr.

Základní vklad za oblečení je přitom třináct tisíc korun, částku však mohou mladí šermíři zaplatit postupně. Zbraně naštěstí platit nemusí, vstupní částku by totiž museli zdvojnásobit. "Muškety, šavle nebo meče, nože a další zbraně si vyrábíme sami," doplnil vedoucí skupiny.