Restaurátoři (na snímku René Tikal) v olomouckém chrámu svatého Michala v rámci...

Restaurátoři (na snímku René Tikal) v olomouckém chrámu svatého Michala v rámci třetí etapy doplňují zlacení na sochách andělů podpírajících kůr s varhanami. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Obnova olomouckého chrámu vrcholí zlacením andělů, zbývají už jen kopule

  • 0
Měsíc práce mají před sebou restaurátoři René Tikal a Martin Parobek, kteří v olomouckém chrámu svatého Michala obnovují krásu části interiéru. V jednom z nejvýznamnějších svatostánků ve městě mimo jiné doplní zlacení na sochách andělů podpírajících mohutný kůr s varhanami.

Výzdobu pod kůrem museli restaurátoři nejprve očistit párou od prachu.

„Některé části byly popraskané či roztrhané. V sochách je zkorodovaná železná výztuha, ta samozřejmě s léty pracuje. I kvůli pohybu, který je před kostelem,“ popisuje Tikal.

S Parobkem už na obou sochách andělů opravili praskliny či doplnili chybějící části.

„Používáme dobové materiály, anebo se jim přibližujeme. Teď se připravujeme na zlacení, zabere nám zhruba měsíc,“ přemítá Tikal.

Restaurátoři použijí zbytek zlata z poslední opravy

Očista soch odhalila, že je již v minulosti někdo opravoval. Tikal odhaduje, že to bylo v 80. letech 20. století. Právě z tohoto období totiž pochází krabička se zbytky plátkového zlata, která byla dlouhé roky uložená na svatomichalské farnosti.

Restaurátoři obnovují chrám

„Budeme s ním pracovat. Odstínů zlata je celá řada. Je proto lepší pracovat s tím, které tu už bylo použito,“ vysvětluje Tikal.

Při nynější třetí etapě obnovy chrámu se odborníci kromě andělů věnovali také pilíři s kazatelnou či balustrádě na kůru. Vše vyšlo na více než 1,2 milionu. Na konci třetí etapy bude vnitřek kostela opravený do výšky kolem 13 metrů.

Restaurátoři by však měli postupovat dál. Na řadě jsou fresky ve výjimečné trojici kopulí. Krajní měří na výšku 28, prostřední přes 41 metrů.

Na dokončení interiéru je potřeba téměř 20 milionů

Otázkou je, kde na to farnost vezme peníze. Na dokončení obnovy interiéru je třeba bezmála 20 milionů.

„Jsou dvě možnosti. Ve spolupráci s městem Olomouc jsme podali žádost na projekt přeshraniční spolupráce v rámci evropských dotací. Pokud vyjde, tak by se vše mělo udělat najednou,“ přibližuje Antonín Basler, farář u sv. Michala.

Kdyby tato dotace unikla, zkusila by farnost opět získat peníze od ministerstva kultury z programu regenerace.

„Pokud bychom to dělali s penězi z tohoto programu, bylo by to zase na několik let,“ dodává Basler.