Archeologové odkryli na stavbě Tyršova mostu v Přerově základy raně...

Archeologové odkryli na stavbě Tyršova mostu v Přerově základy raně renesančního kostela Jednoty bratrské z druhé poloviny 16. století. Na snímku jeho dlažba, po níž kdysi chodil i Jan Amos Komenský. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Před staletími tudy chodil Komenský, teď město objevený chodník obnoví

  • 2
Před čtyřmi letu tu archeologové učinili velký objev, letos se nábřeží Bečvy v Přerově promění v lákadlo pro turisty. Vědci tu odkryli základy duchovního centra jednoty bratrské, součástí byl vedle modlitebny a renesanční cesty také dům se školou, v níž působil od roku 1614 Jan Amos Komenský.

Průzkum prováděli badatelé v místě, kde se podle původních plánů mělo stavět parkoviště. Jejich objev byl ale natolik významný, že město upustilo od výstavby parkovacích míst a rozhodlo se historickou lokalitu důstojně prezentovat.

Tudy kráčel Komenský

„Atraktivní venkovní expozice bude stát v místech, kde působily osobnosti jednoty bratrské, nejen Jan Amos Komenský, ale například i Jan Blahoslav. Stavba začne letos v březnu a v červnu má být dokončena,“ přiblížila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Podle jejích slov si od expozice město slibuje i zájem turistů o přerovskou historii. „Měla by se stát tahákem letošní sezony,“ doplnila mluvčí.

Nová stavba bude prezentovat především myšlenky Jana Amose Komenského. „Podle něj dosahuje člověk poznání světa skrze smysly, rozum a písmo - a řešené území je proto i takto rozděleno do tří symbolických částí. Bude tam například pietní připomínka bratrské modlitebny. Dále tam bude mít své místo samostatně stojící pilíř, který označí místo historické zvonice,“ přiblížila Chalupová.

Na návštěvníky čeká i venkovní prezentace nálezů - ve vitrínách uvidí texty, schémata, ale také kopie artefaktů, které tu ze země vyzdvihli archeologové.

Součástí expozice budou i herní prvky, které mají bystřit pozornost, úsudek a paměť - vše v duchu idejí učitele národů.

„Největší zajímavostí se ovšem stane odkrytá historická cesta, z níž byl přístup do školy a po které prokazatelně kráčeli velikáni naší kulturní historie,“ dodala Chalupová.