Jihoslovanské mauzoleum v olomouckých Bezručových sadech se dočká obnovy.

Jihoslovanské mauzoleum v olomouckých Bezručových sadech se dočká obnovy. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Mauzoleum v Olomouci chátralo desítky let, nakonec ho opraví město

  • 5
Narušená statika, posprejované zdi. Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech v Olomouci už jako pietní místo dávno nevypadá. Důstojnou tvář památce, ve které jsou uloženy ostatky asi 1 200 jugoslávských vojáků padlých za první světové války, navrátí osmnáctimilionová rekonstrukce.

Obnovu mauzolea, která by měla památce vrátit její původní podobu z roku 1926, radnice rozdělí do tří etap. Jako první nechá opravit poškozené schodiště a odizolovat kryptu tak, aby ji dále nepoškozovala podzemní vlhkost.

„Tyto opravy jsou plánované na letošní rok a začátek roku příštího,“ upřesnil náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Nadzemní část památky postavené ve stylu monumentálního neoklasicismu přijde na řadu na podzim příštího roku. Rekonstrukce se postupně dočká kaple, sloupová síň i střecha. Součástí oprav bude i likvidace graffiti a dalších výtvorů vandalů.

Poslední, třetí etapa, jež je naplánovaná na rok 2018, se bude týkat interiéru krypty. Měla by být hotová před stým výročím konce první světové války.

„Speciální tým odborníků z ní vyjme rakvičky s pozůstatky vojáků, zdokumentuje je a vrátí zpět do krypty. Ztrouchnivělé schránky ovšem nahradí repliky,“ nastínil Šnevajs.

Balkánské státy o památku nestály, vysoudilo ji město

Vedení města počítá i s tím, že památku budou po rekonstrukci hlídat kamery napojené na monitorovací systém městské policie, aby se v budoucnu neopakovaly útoky vandalů.

Obnova mauzolea si vyžádá podle předběžných odhadů asi 18,5 milionu korun. Na první etapu má radnice přislíbenou čtyřmilionovou dotaci od ministerstva obrany. Další příspěvek bude město žádat po hejtmanství.

O rekonstrukci zdevastované památky, které se většina návštěvníků Bezručových sadů raději vyhýbá, se v Olomouci mluví roky. Investici dříve bránily nedořešené majetkoprávní vztahy.

Podle katastru nemovitostí bylo majitelem mauzolea Království Jugoslávie, které ovšem už v dubnu 1945 zaniklo. Nástupnické státy z Balkánu o památku zájem neměly. Patovou situaci nakonec vyřešil soud, který mauzoleum loni přiřkl se svolením všech nástupnických zemí Jugoslávie městu.

„Celá záležitost se u soudu táhla dva roky. Důležité ale je, že jeho rozhodnutí nám otevřelo cestu k tomu, abychom mohli požádat o dotace a investovat do oprav z vlastních zdrojů, což u cizího majetku není možné,“ podotkl náměstek.

Jihoslovanské mauzoleum začalo chátrat už koncem první republiky. V posledních desetiletích dostalo další rány v podobě útoků vandalů a sprejerů. Pod jejich výtvory zmizely byzantské reliéfy, fresky a obrazy. Ataků pobertů nebyla ušetřena ani krypta, do které několikrát vnikli vandalové a vysypali obsah rakví. Z tohoto důvodu je vchod do ní už zazděný.