Vizualizace nové podoby olomouckého rozária. Oživit ho má více než padesát...

Vizualizace nové podoby olomouckého rozária. Oživit ho má více než padesát milionů korun. | foto: studie Rozárium Olomouc

První část proměny olomouckého rozária za 30 milionů začne v říjnu

  • 0
Plán na oživení unikátního olomouckého rozária, jež je díky deseti tisícům růžových keřů druhé největší v republice, dostal termín. Práce na proměně zanedbaného areálu v atraktivní moderní park mají odstartovat letos v říjnu. Město teď hledá firmu, která se zakázky za zhruba 31 milionů korun ujme.

Dělníci v první fázi prací vybudují nový vchod s posezením a opraví část parku. Hotovo by mělo být v létě příštího roku. Jde přitom o první ze tří fází kompletní obnovy rozária, které dnes nezaslouženě leží spíše stranou pozornosti nedaleko olomoucké Korunní pevnůstky.

Celkově vyjde probuzení této olomoucké „Šípkové Růženky“ z letitého spánku na zhruba pětapadesát milionů korun. Termíny dalších dvou etap však vedení města nyní stanoveny nemá. V budoucnu bude záležet na tom, zda se na ně podaří získat dotace.

„Rádi bychom zde opravili betonové bazény, vytvořili informační centrum a zázemí pro občerstvení,“ uvedl k první etapě prací za zhruba 31 milionů náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch. Její součástí jsou i první úpravy parku a nový vstup s bránou přímo ze třídy 17. listopadu.

Častými hosty rozária mají být studenti, přilákat je má i wi-fi

Ta doslova otevře cestu k hlavnímu cíli obnovy rozária, které je se svou desetitisícovou sbírkou růžových keřů druhým největším v České republice. Městu jde o zpřístupnění rozária. Z více než čtyřicet let starého areálu se má stát kromě místa pro odpočinek i nová městská tepna spojující právě třídu 17. listopadu a centrum Olomouce.

Olomoucké rozárium

Rozárium vzniklo jako součást olomoucké botanické zahrady v letech 1970 až 1972.

V sousedství areálu Korunní pevnůstky a třídy 17. listopadu zabírá nedaleko centra města plochu o velikosti kolem tří hektarů. Do té doby zde byla městská skládka.

Jde o druhé největší rozárium v České republice. Roste zde zhruba deset tisíc růžových keřů, které reprezentují na čtyři sta odrůd růží.

„Hodně si v tomto slibujeme od olomouckých studentů. Rozárium se totiž nachází na trase mezi areálem kolejí a parkem, z něhož se dá přes parkánové zahrady vyjít směrem k rektorátu,“ upřesňuje náměstek Holpuch.

Nejenom studenty pak může do probuzeného rozária nalákat i jeho pokrytí wi-fi signálem, o němž nyní město jedná s Univerzitou Palackého.

Celkem má rozárium mít po kompletní rekonstrukci hned několik vchodů. Hlavní bude naproti Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého na třídě 17. listopadu.

„Celý areál by tak měl být zpřístupněn vchody ze třídy 17. listopadu, z ulice Jiřího z Poděbrad, z Michalského stromořadí a také dvěma lávkami přes Mlýnský potok,“ uvedla již dříve mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Kvůli hrozbě vandalismu se bude rozárium na noc zamykat

V návaznosti na oživení rozária je pravděpodobné, že odsud oproti dnešku zmizí povinnost platit vstupné. Lidé by zde tak bez omezení mohli v budoucnu využívat i plánované piknikové loučky či místa na grilování.

Vizualizace nového rozária

„Do plánovaného režimu rozária patří i to, že by se mělo kvůli vandalismu na noc zamykat. Bude tedy jako doposud obehnáno plotem,“ doplňuje Holpuch. Co však nezmizí, jsou růžové keře. Autor plánů probuzení rozária, brněnský zahradní architekt Zdeněk Sendler, s nimi počítá.

„Místní reprezentativní sbírka růží bude posunuta směrem k současnému pojetí růží v zahradní architektuře. Tento princip je podle odborníků velmi úspěšně využíván třeba v parcích v Německu, Rakousku či ve Francii,“ popsala před časem Štědrá. Sám Sendler o uspořádání rozária ze začátku 70. let hovoří jako o nadčasovém.

„To místo má obrovský skrytý potenciál pro rekreaci. Chceme na stávající historické platformě vložením soudobých pohledů na krajinářství vytvořit živý, energií nabitý prostor,“ řekl již dříve architekt.