Pokud bude přát počasí, čeká olomouckou Rudolfovu alej velká obnova spojená se sázením více než stovky stromů ještě letos. Zájem už stejně jako při první obnově opět projevily desítky lidí. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Vykácenou olomouckou alej chce radnice obnovit 108 lípami ještě letos

  • 0
Olomoucká Rudolfova alej se dočká, tedy pokud to počasí dovolí, nových stromů ještě do konce letošního roku. Radnice nechá podél vyhlášené promenády ve Smetanových sadech vysázet přesně 108 lip velkolistých. Nahradí jimi pokácené mladé kaštany, kterým kvůli chorobě odumřely větve.

Olomoucká radnice se pustí do obnovy aleje během několika let už podruhé. První obměna se uskutečnila v letech 2009 až 2012 a k zemi tehdy padlo ve dvou etapách 234 přestárlých a nemocných stromů, které nahradilo více než 220 mladých jírovců maďal.

Tyto stromy měly ve Smetanových sadech růst desítky let, ale nestalo se tak, protože kaštany postihla slizotoková nekróza, proti níž neexistuje obrana. Pily dřevorubců se zakously do mladých stromků v březnu, kmeny a větve následně skončily ve spalovně biomasy v zoologické zahradě.

Jak vypadalo kácení v aleji:

17. března 2016

Nové stromy vybrala komise odborníků. Jako náhradu zvolila lípy, které by měly být nejodolnější variantou. Český národní strom má kromě toho k Rudolfově aleji historickou vazbu - v 19. století v ní lípy rostly společně s kaštany.

„Zvolit vhodné stromy byl při současném klimatu docela velký problém, protože nám odcházejí nejen kaštany, ale také jasany a smrky, které v našich nadmořských výškách postupně likviduje kůrovec,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka (více o problémech v městských parcích čtěte zde).

O sázení stromů v obnovené aleji už projevily zájem desítky lidí

Radnice už vypsala tendr na dodavatele lip. Nabídky zájemci mohou podávat do 21. listopadu.

„K výsadbě přikročíme v co nejkratší možné době po vyhodnocení výběrového řízení a dodání stromů. Pokud to počasí dovolí, tedy jestliže nezamrzne, sázet bychom mohli poslední týden v listopadu či první prosincový týden. Garantovat to ale samozřejmě nemůžu,“ řekl náměstek primátora Aleš Jakubec.

Na výsadbě lip se budou podílet i obyvatelé města, stejně tomu bylo v případě kaštanů.

„Výstavišti Flora se už přihlásilo asi padesát zájemců. Mě osobně velmi těší, že se hlásí celé rodiny, a především to, že mezi přihlášenými jsou i lidé, kteří se zúčastnili už výsadby kaštanů. Ukazuje se, že na nás nezanevřeli,“ podotkl Loyka s tím, že příjem přihlášek Flora dosud neuzavřela.

Koruny stromů se spojí přibližně za 70 až 80 let

Podle Jakubce bude lípy od sebe dělit přibližně deset metrů, u jírovců to bylo metrů pět. Z toho důvodu také bude v aleji zhruba poloviční počet stromů.

„První tvarování korun stromů bude aktuální až tak po 30 až 40 letech. Pokud se naši následovníci rozhodnou, že k řezu nepřistoupí, koruny stromů se spojí přibližně za sedmdesát až osmdesát let,“ nastínil náměstek.

Náklady obnovy Rudolfovy aleje bude radnice znát až po ukončení tendru na dodavatele stromů, protože cena vzejde z právě z něj.

„Předběžné odhady ale hovoří o částce přibližně 850 tisíc korun. Většinu nákladů, přibližně 60 procent by měla uhradit dotace z evropského Operačního programu Životní prostředí, kterou máme přislíbenou,“ řekl Jakubec. Podotkl zároveň, že radnice by se do obnovy aleje pustila i bez příspěvku.