Do zkrachovalých lázní Dolní Lipová se příští rok mají po více než tříleté pauze vrátit pacienti. Nový majitel už pracuje na obnově areálu.

Do zkrachovalých lázní Dolní Lipová se příští rok mají po více než tříleté pauze vrátit pacienti. Nový majitel už pracuje na obnově areálu. | foto: Wikimedia Commons, Gorics

Zatím hotel, na jaře už i lázně. Nový majitel vrací Lipové slavnou tradici

  • 0
Před třemi lety slavné Schrothovy lázně v Lipové na Jesenicku zkrachovaly. Teď se je pokouší oživit nový majitel, který už začal s nákladnými opravami. Ačkoliv ambiciózní plán vzkřísit vodoléčebnou tradici už na podzim nestihne, termín na jaře 2017 je dle něj reálný. Do té doby lázně poslouží aspoň jako hotel.

„Chtěli jsme obnovit lázeňský provoz už na podzim, ale budeme rádi, když se to podaří na jaře příštího roku. Letos otevřeme ubytovací kapacity a stravovací provoz, takže zatím budou lázně sloužit jako hotel,“ nastínil jednatel Michal Dyntera.

Podle něj jsou lázně po dlouhé době mimo provoz ve špatném stavu a je třeba udělat víc, než s čím společnost Lipová lázně původně počítala.

„V řadě objektů bylo poškozené topení a rozvody vody, je potřeba udělat nové elektroinstalace, vyměnit okna a dva lázeňské domy musíme odizolovat proti spodní vodě,“ popsal.

Práce pokračují naplno, přesto nákladná rekonstrukce není ten hlavní důvod, proč se lázeňský provoz nepodaří spustit už letos.

„Stavební práce zvládneme, ale nestihneme náročný schvalovací proces. Z tohoto pohledu je reálné až jaro příštího roku,“ upozornil Dyntera. Do složité byrokracie má totiž co mluvit ministerstvo zdravotnictví, hygiena i krajský úřad.

Lázně už se pustily do hledání zaměstnanců

Společnost Lázně Lipová se už pustila také do hledání zaměstnanců, kteří v obnoveném lázeňském komplexu najdou práci. Zájem má především o odborný zdravotnický personál.

„Odborné garanty lázeňské péče už máme, hlásí se nám i sestry, ale také lidé, které můžeme zaměstnat jako pomocný personál. Někteří z nich tady před lety pracovali, takže bude možné využít jejich zkušeností,“ sdělil Dyntera.

Některé profese však stále chybí. „Potřebujeme hlavně fyzioterapeuty. Věřím však, že do jara se potřebný personál podaří včas zajistit,“ řekl.

Lázně zaměstnají v první fázi zhruba čtyřicet lidí a zpočátku budou léčit najednou přibližně 120 pacientů.

„Lidé, kteří se tu léčili v minulosti, se u nás už informují. Je vidět, že lázně měly v léčbě dobré výsledky,“ pochvaluje si Dyntera.

Starosta: Lázně a obec byly spojené nádoby, bude to vzpruha

Čilý stavební ruch v lázeňském areálu přivítali i v Lipové, kde se netrpělivě čeká, kdy vyhlášený léčebný ústav znovu začne fungovat.

„Lázně a obec byly, a doufám, že zase budou, spojené nádoby. Vždycky výrazně ovlivňovaly život v obci, jak z pohledu zaměstnanosti, tak cestovního ruchu. Věřím, že nový majitel lázeňský provoz obnoví, i když o něco později, než si představoval. Pro obec to bude velká vzpruha,“ těší se starosta Lipové Lubomír Žmolík.

Společnost Lázně Lipová vznikla právě kvůli projektu obnovy lázní. Společníkem je renomovaná pražská firma Clitia, která se zabývá nakupováním, rekonstrukcemi a pronájmem zanedbaných nemovitostí, ale podniká i v hotelnictví, v oblasti wellness a lázeňství.

Schrothovy lázně v Lipové založil v roce 1829 Johann Schroth, současník slavnějšího léčitele Vincenze Priessnitze, který zbudoval lázeňský ústav v nedalekém Jeseníku. Schrothovy metody se stejně jako procedury Vincenze Priessnitze používají ve světě dodnes.

Lázně zažívaly nejlepší časy v 90. letech. Po změnách úhrad lázeňské péče však začaly upadat. V roce 2012 už měly pouze polovinu z více než stovky zaměstnanců, rostly i dluhy. Nakonec firma neplatila ani mzdy. V říjnu roku 2013 se společníci rozhodli léčebný areál uzavřít, aby dál nezvyšovali dluhy, později lázně skončily v konkurzu.