Lázně Dolní Lipová

Lázně Dolní Lipová | foto: Wikimedia Commons, Gorics

Ministerstvo posvětilo znovuotevření zkrachovalých lázní v Lipové

  • 0
Před třemi lety přivedli tehdejší vlastníci slavné Schrothovy lázně v Lipové na Jesenicku ke krachu. Teď se je pokouší oživit nový majitel a finišuje s nákladnými opravami. Podařilo se mu také získat klíčový souhlas ministerstva zdravotnictví, který cestu ke znovuzrození lázní otevírá.

Lázně, které prosluly především úspěchy v péči o pacienty s úpornými kožními onemocněními či obezitou, přišly o souhlas s poskytováním lázeňské léčebně-rehabilitační péče po uzavření před třemi lety. Bez jeho opětovného získání by Lipová, do jejíž rekonstrukce už společnost Lázně Lipová investovala desítky milionů, na návrat na tuzemskou lázeňskou mapu nemohla pomýšlet.

„Byl to nejsložitější legislativní krok a pro nás i naprosto klíčový. Bez státního souhlasu bychom nemohli dál pokračovat,“ řekl šéf společnosti Lázně Lipová Michal Dyntera.

Samotný proces získání souhlasu ministerstva zdravotnictví podle něj trval přes půl roku a složité bylo například doložení údajů o měření čistoty vzduchu za posledních pět let. Lipová totiž patří do kategorie klimatických lázní, jež musí garantovat kvalitu ovzduší, a bez relevantních údajů by ministerstvo souhlas nevydalo.

„Z let 2011 a 2012 jsme údaje získali z měřicí stanice v lázních, protože v té době byly ještě v provozu. Horší to už bylo v letech následujících, protože se zde neměřilo. Museli jsme využít údaje z několika stanic v širším okolí. S pomocí složitých propočtů pak odborníci došli k čistotě vzduchu přímo v místě lázní,“ vysvětlil Dyntera.

Nový majitel investuje do oprav zanedbaného areálu miliony

Současně se už měsíce pracuje na opravách zanedbaného areálu. „Ukázalo se, že škody jsou daleko vyšší, než jsme předpokládali,“ uvedl Dyntera. Hlavní lázeňská budova podle něj nakonec potřebovala v podstatě totální rekonstrukci.

„Oproti původním plánům jsme museli kompletně vyměnit topný systém, inženýrské sítě a rozvody elektřiny. Kompletní rekonstrukce byla nezbytná i u celého stravovacího provozu. Na dalších pěti lázeňských budovách jsme vyměnili okna a rovněž tam děláme i další stavební úpravy. Je to obrovské množství práce a spousta další nás ještě čeká,“ poznamenal.

Zároveň firma musí získat další nezbytná potvrzení od krajského úřadu a vyjednávat se zdravotními pojišťovnami, aby pacientům přispívaly na lázeňskou léčbu.

„Nevím, jestli všechno stihneme do jara, nicméně máme našlápnuto. Lidé se nám ozývají, ptají se, kdy otevřeme. Bohužel přesný termín jim říct nemohu, protože právě kvůli nepředvídatelným věcem jsme ve skluzu. Jediné, co mohu slíbit, je to, že uděláme vše, abychom otevřeli lázně co nejdřív,“ doplnil Dyntera.

Lázně už se pustily do hledání zaměstnanců

Nový majitel lázní zároveň usilovně shání zaměstnance. „Vzhledem k situaci na pracovním trhu to je složité, nicméně už máme odborníky, kteří budou garanty lázeňské péče, hlásí se i další lidé včetně těch, kteří v lázních před lety pracovali,“ uvedl Dyntera. Pro začátek budou lipovské lázně léčit najednou zhruba 120 lidí a zaměstnají čtyřicet pracovníků.

Společnost Lázně Lipová vznikla speciálně kvůli obnově zdejších lázní. Společníkem je pražská firma Clitia, která se zabývá nakupováním, rekonstrukcemi a pronájmem zanedbaných nemovitostí, ale podniká i v hotelnictví, oblasti wellness a právě lázeňství.

Schrothovy lázně v Lipové založil v roce 1829 Johann Schroth, současník a věčný rival slavnějšího léčitele Vincenze Priessnitze, který zbudoval lázeňský ústav v nedalekém Jeseníku. Schrothovy metody se stejně jako procedury Vincenze Priessnitze používají ve světě dodnes.

Lázně zažívaly nejlepší časy v 90. letech. Po změnách úhrad lázeňské péče však začaly upadat. V říjnu roku 2013 se společníci rozhodli léčebný areál uzavřít, aby dál nezvyšovali dluhy, později lázně skončily v konkurzu. V péči nového majitele jsou od letošního roku.