Na rozdíl od svých předchůdců zvolil bývalý primátor Prostějova Miroslav Pišťák...

Na rozdíl od svých předchůdců zvolil bývalý primátor Prostějova Miroslav Pišťák na tradiční portrét místo decentní tmavé kravaty nepřehlédnutelný symbol rytířského řádu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Primátor skončil kvůli darům, na obraze se pyšní symbolem rytířského řádu

  • 5
V obřadní síni na prostějovské radnici již visí obraz historicky prvního primátora Miroslava Pišťáka. Podle tradice jsou zde portréty všech prvních mužů města. Podobizna Pišťáka, který na funkci rezignoval v polovině září, se však od předchůdců liší už na první pohled výrazným symbolem rytířského řádu.

Pišťák se nechal zvěčnit se zeleným křížem na krku, což je znak řádu sv. Lazara Jeruzalémského, jenž patří k nejstarším rytířským řádům na světě, vznikl ve Svaté zemi v období křížových výprav a původním posláním řádu byla pomoc malomocným. Bývalý primátor byl totiž v řádu velitelem prostějovské komendy.

„V době, kdy jsem se nechal malovat, jsem v řádu byl. Nyní jsem svou aktivní činnost utlumil,“ vysvětlil bývalý primátor, proč se nechal jako primátor vyobrazit i se symbolem.

Mezi Prostějovany to vzbudilo ohlas, kontrast mezi vyobrazením Pišťáka a jeho předchůdců, kteří se v naprosté většině nechali malovat jen v obleku, komentují například na sociálních sítích. Portrét zhotovil Sergej Kulina, estonský umělec žijící v Česku.

Pišťák rezignoval v září, když MF DNES zveřejnila, že dostal dar čtvrt milionu korun od soukromé firmy (více čtěte zde). Dar nyní pro podezření z korupce dokonce prověřuje kriminální policie.

Členové rytířského řadu Pišťákův konec na radnici uvítali

Vedení řádu sv. Lazara se přitom netají, že si po odchodu Pišťáka z čela radnice oddechlo.

„Mnohým našim členům spadl kámen ze srdce, protože jsme byli v rozpacích z toho, že pan primátor uzavřel koalici s komunisty,“ řekl mluvčí řádu Vladimír Němec. ČSSD totiž na prostějovské radnici vládne s KSČM a hnutím Pévéčko.

Výrazné rozpaky navíc vzbudila v řádu informace, že právě jeden z radních města za KSČM - Josef Augustin - obdržel letos v lednu od řádu Záslužný kříž.

„O tom nic nevím. Muselo to vzniknout asi někde v Prostějově,“ distancoval se od vyznamenání člena KSČM a bývalého aparátčíka mluvčí řádu Němec.

„Opravdu nevím, že pan Augustin dostal Záslužný kříž. Je to pro mě skutečně překvapení,“ odtušil i velitel olomoucké komendy, historik a univerzitní profesor Miloš Trapl.

Augustin na tom nevidí nic divného. „Záslužný kříž se uděluje lidem za pomoc v oblasti sociálních věcí, zdravotnictví a charity. V mém případě to bylo za pomoc v oblasti sociálních služeb. Pokud má člověk sociální cítění a pomáhá potřebným, tak to není v rozporu s politikou KSČM,“ prohlásil Augustin, který byl za totality místopředsedou Městského národního výboru a v srpnu 1989 podepsal výzvu ÚV KSČ, v níž žádal tvrdé represe proti odpůrcům režimu (podrobnosti zde).