Pracoviště je vybavené přístroji pro špičkovou diagnostiku především onkologických onemocnění. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

OBRAZEM: Olomoucká nemocnice skryla špičkové pracoviště do svahu

  • 0
V areálu olomoucké fakultní nemocnice vyrostla nezvyklá stavba. Její architektonické řešení a moderní design má pomoci vážně nemocným zmírnit strach z vyšetření. Nové prostředí čeká i na těhotné ženy.

Stres a obavy z vážné choroby má pomoci odbourat moderní prostředí dvou nových budov v areálu olomoucké fakultní nemocnice - diagnostického pracoviště PET/CT a "centra pro ženu".

Už na pohled je ze tří stran zeminou a trávou krytá nově postavená budova, do níž odborníci přestěhovali z původního působiště špičkové diagnostické zařízení PET/CT, "nenemocniční".  (čtěte také Ve fakultní nemocnici stěhovali do nové budovy pětitunový přístroj).

Lékaři s pomocí přístroje přesně rozpoznají stádium a rozsah zhoubného nádoru, díky čemuž naplánují další léčbu. Ročně jim technologie pomáhá u 3 500 lidí z Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje i některých dalších regionů.

Pracoviště je vybavené přístroji pro špičkovou diagnostiku především onkologických onemocnění.Samotná budova pracoviště PET/CT je zajímavá moderním designem.

"Jsme jedním z pěti obdobných pracovišť v republice. Přicházejí k nám pacienti, kteří mají ve většině případů zhoubné onkologické onemocnění. V menší míře vyšetřujeme také některá zánětlivá, kardiologická a neurologická onemocnění," vypočítal přednosta Kliniky nukleární medicíny Miroslav Mysliveček. Podle něj je zbytečné stresovat tyto lidi ještě "sterilním" prostředím. V nové budově je také mnohem více prostoru.

Nechceme, aby se pacienti cítili stísněně

"Pacienti jsou ve stresu ze své nemoci a tady se alespoň necítí stísněně," poznamenal Mysliveček. V bíločerveně laděné čekárně mohou při čekání sledovat i televizi.

"Chtěli jsme netradiční budovu. Aby v pacientech nebudila dojem zdravotnického zařízení," podotkl ředitel nemocnice Radomír Maráček.

Objekt s moderním designem a řešením, které je ve zdravotnickém prostředí unikátní, by se podle něj měl ucházet o ceny i v mezinárodních architektonických soutěžích. Stavba vyrostla během pěti měsíců. I s vybavením přišla na 48 milionů korun.

Pracoviště je vybavené přístroji pro špičkovou diagnostiku především onkologických onemocnění.

Druhým místem, kde by se příchozí neměli cítit stísněně, je za 74 milionů zrekonstruovaný objekt někdejší psychiatrie. Nedávno v něm začalo fungovat "centrum pro ženu", kam míří těhotné na genetická vyšetření nebo ženy na mamografická vyšetření prsou.

"Na preventivní vyšetření přicházejí zdravé ženy. V nových prostorách se nebudou na rozdíl od minulosti setkávat s pacienty ve vážnějších stavech, což je pro ně z psychologického hlediska přínosné," dodal přednosta radiologické kliniky Miroslav Heřman.

Pracoviště vyšetří 1000 pacientek za rok

Odborníci na dvou mamografických přístrojích ročně vyšetří kolem tisíc pacientek. Přesto podle Heřmana chodí ženy z kraje na tento typ prevence oproti ostatním tuzemských regionům málo.

"Do jisté míry hraje svou roli rozlehlost kraje. Na Jesenicku není žádné mamografické pracoviště a do Šumperka je to kus cesty," odhaduje Heřman. Dalším důvodem podle něj může být strach z případného nálezu. Ale právě u rakoviny platí podle Heřmana obzvlášť pravidlo, že čím dřív postižený přijde, tím vyšší naději na uzdravení má.

Své místo v "ženským záležitostem" zasvěcenému centru získal i Ústav lékařské genetiky a fetální medicíny, kam míří budoucí matky zjistit, jak je na tom z pohledu genetiky jejich nenarozený potomek. A na genetická vyšetření tam směřují i páry, které se o zplození potomka hodlají pokusit cestou umělého oplodnění.

Náklady na stavební práce a vybavení obou budov přesáhly 120 milionů korun. Zhruba 40 % z toho poskytlo ministerstvo zdravotnictví.