Stroj na výrobu papíru litovelské firmy Papcel.

Stroj na výrobu papíru litovelské firmy Papcel. | foto: Papcel

Papcel získal zakázku na papírnu za 2 miliardy, přijme tři desítky lidí

  • 0
Jednu z největších zakázek, které se podařilo získat firmám z regionu, podepsal litovelský podnik Papcel. Firma vyrábějící kompletní papírenské technologie postaví v Bělorusku papírnu "na klíč" za téměř dvě miliardy korun. Díky této expanzi Papcelu v příštím roce rapidně narostou tržby a firma hodlá přijmout tři desítky nových zaměstnanců.

"Bylo velmi obtížné kontrakt získat. Pro nás to znamená vytížení kapacit v konstrukci a ve výrobě na celý rok," nastínil generální ředitel společnosti David Dostál.

Firma podle něj přijme dalších třicet lidí, aby zvládla vedle ostatních také tuto mamutí zakázku. Její stav se tak navýší na 288 zaměstnanců. "V zaměstnanosti se dostaneme prakticky na předkrizovou úroveň," podotkl šéf Papcelu.

Mamutí zakázka firmy má velký ohlas i v odborných kruzích. "Sám vím z podnikání, jak obtížné je získat jakoukoli zakázku, a u tendrů za miliardy je to obtížné dvojnásob. Papcelu je třeba k takovému úspěchu gratulovat. Je to důkaz velké technické vyspělosti firmy, která ve svém oboru patří k absolutní světové špičce," uvedl šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář.

Papcel díky nové zakázce překročí v příštím roce v tržbách vůbec poprvé v novodobé historii jednu miliardu korun za rok a v roce 2014 plánuje dosáhnout dokonce 1,7 miliardy. Litovelská společnost se tak dostane mezi několik elitních výrobních firem z Olomouckého kraje, které ročně vyrobí a dodají zboží za více než miliardu.

Zapojí se i další firmy z Česka, budou zajišťovat subdodávky

V běloruském městě Šklov Papcel postaví papírnu na výrobu takzvaného dekorativního papíru. Ten se používá v nábytkářském průmyslu na povrchovou úpravu dřevotřísek. Roční výroba papírny bude 30 tisíc tun papíru, zahájení prací je naplánováno na březen, do provozu má být závod uveden v lednu 2015.

Zakázka navíc nepomůže jen Papcelu, ale také řadě dalších firem z Česka, které budou zhotovovat subdodávky. Roční produkce má dosáhnout třiceti tisíc tun.

Podle Dostála byla při boji o zakázku velkou výhodou skutečnost, že firma je schopna vyrobit a dodat potřebnou výrobní technologii. Na celkové zakázce se jako subdodavatelé podílejí firmy z řady zemí včetně České republiky.

V Bělorusku je investorem podobných zakázek stát. Lukašenkův režim totiž drží průmysl pod státní kontrolou. Výstavba nové papírny je tam nicméně pro Papcel už třetí významnou zakázkou v průběhu několika let. Po investicích do dřevozpracujícího průmyslu zmodernizoval jednu z běloruských papíren.

Devadesát procent výroby Papcelu směřuje na vývoz

Litovelský Papcel se zabývá jak výrobou papírenských strojů "na klíč", tak jejich kompletními nebo částečnými rekonstrukcemi a modernizacemi. Devadesát procent výroby směřuje na vývoz.

Do roku 1992 vyráběl výhradně pro české a slovenské papírenské podniky, poté rozšířil své pole působnosti do Německa, Ruska a Běloruska. Postupně se prosadil do většiny evropských zemí a expanduje také v Asii, Africe a Jižní Americe.

"Nebylo jednoduché přeorientovat se z firmy vyrábějící jen pro tuzemsko na exportní společnost. Pro nás to ale byla jediná cesta, jak přežít, protože český papírenský průmysl se dlouhodobě omezuje," shrnul Dostál.