Parkúrové závodiště, jízdárna, penzion, to vše podpořené dotacemi v hodnotě desítek milionů. V olomoucké části Lazce stojí od roku 2013 moderní areál. Od začátku měl podporu Jiřího Rozbořila, teď se ovšem zdá, že možná politik pomáhal až příliš. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Obvinění hejtmana souvisí se stavbou štědře dotovaného jezdeckého areálu

  • 12
Hejtman Jiří Rozbořil před lety podporoval plán na jezdecký areál ve čtvrti Lazce a usiloval pro něj o veřejné peníze. A to už v době, kdy byl jen na papíře. Pevně za ním stál i později, když se o dotace začala zajímat policie. Jenže pomoc patrně „přehnal“. Nyní čelí obvinění za nabízení úplatku policistovi.

Aktérem případu je kromě hejtmana Olomouckého kraje náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec. Podle policejních záznamů, jejichž část zveřejnil server Neovlivní.cz, Rozbořil chtěl po Kadlecovi, aby zametl pod koberec podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě olomouckého jezdeckého areálu a penzionu Lazce.

Na jeho výstavbu získala soukromá společnost Moravo trading zhruba čtyřicetimilionový příspěvek z evropského Regionálního operačního programu Střední Morava, ze kterého rozdělují peníze krajští politici. A dále městskou desetimilionovou dotaci, za kterou Rozbořil boxoval ještě jako stínový primátor za ČSSD.

Hejtmana v úterý několik hodin vyslýchali policisté z „protimafiánského“ útvaru při zásahu VIDKUN, při kterém byli zadrženi mimo jiné i exministr vnitra Ivan Langer a jeho přítel a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý.

Po celou středu ani čtvrtek ráno Rozbořil nedorazil do práce a měl vypnutý mobil. „Pan hejtman zrušil všechny naplánované schůzky a akce ve zbytku týdne. Z jakého důvodu, to netuším. Nicméně to automaticky neznamená, že by nepracoval. To, zda vůbec nebude do konce týdne v práci, ale nevím,“ uvedla mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Rozbořil žádal pro jezdecký areál vyšší podporu

Podle serveru Neovlivní.cz hejtmana policie začala vyšetřovat kvůli policejním odposlechům, ze kterých vyplývá, že Rozbořil požádal v srpnu v olomoucké restauraci policejního důstojníka Kadlece o odložení trestní věci „v souvislosti s realizací projektů jezdecký areál penzion Lazce a jízdárna Lazce“.

Jezdecký areál Lazce

K podporovatelům toho areálu však Rozbořil patřil dávno předtím - konkrétně už v době, kdy byl projekt ještě na papíře.

Na otázku MF DNES, zda již v době, kdy se objevily plány na areál na Lazcích, projekt výrazněji podporoval některý konkrétní politik, totiž reagovali tehdejší zastupitelé vesměs bez zaváhání. „Jiří Rozbořil,“ shodli se.

To vyplývá i z jednání zastupitelstva, které na konci roku 2010 rozhodlo, že město prodá společnosti Moravo trading dva hektary pozemků na Lazcích za 11,6 milionu korun. Zároveň cenu snížilo na pouhých 1,5 milionu - rozdíl představovala takzvaná veřejná podpora projektu ve výši 400 tisíc eur. Rozbořil, tehdejší stínový primátor za ČSSD, přitom navrhoval dotaci ještě o 100 tisíc eur vyšší.

Zastupitelstvu to umožňovala pravidla EU, která na stavbu jízdárny a kolbiště poskytla prostřednictvím ROP Střední Morava dotaci 40 milionů. O rozdělení peněz z něj rozhodují krajští politici, Rozbořil však tehdy na hejtmanství ještě nebyl. V té době kraj vedl jeho stranický kolega Martin Tesařík.

Kvůli dotaci pro areál na Lazcích už na další peníze nezbyly

Dotace na projekt jezdeckého areálu na Lazcích přitom vyvolala kontroverze už v roce 2011. Společnost Bělecký Mlýn, vlastník stejnojmenného rekreačního areálu na Prostějovsku, za nímž stojí známý olomoucký podnikatel Richard Benýšek, tehdy žádala o dotace z evropských peněz na dostavbu penzionu a výstavbu hotelu. Jenže neuspěla a snaha zjistit proč skončila tím, že jí Regionální rada Střední Morava odmítla poskytnout informace.

Jezdecký areál Lazce

Areál Equine Sport Center pro parkúrové skákání s krytou halou stál téměř 100 milionů. Dokončen byl v květnu 2013. Vznikla krytá jízdárna, stáje, venkovní závodní kolbiště, tréninková plocha a penzion.

Firmu mimo jiné zajímalo, proč v rámci aktivity s názvem Rozvoj a obnova sportovních areálů dostal jiný projekt na jezdecké areály s ubytovacím zařízením - tedy ten z Lazců - dotaci ve výši desítek milionů, kvůli které pak na další žadatele peníze v této oblasti už nezbyly.

„Začali jsme se z přirozeného zájmu, co se děje s veřejnými penězi, o celou věc zajímat. Výsledkem byla neochota, vykrucování a hlavně zatloukání,“ stěžoval si tehdy Benýšek.

Firma se nakonec rozhodla v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím podat žalobu na regionální radu, které v té době šéfoval ještě Rozbořilův hejtmanský předchůdce Tesařík. Benýšek totiž dostal nejprve na studium obsáhlých projektů hodinu. Proto podal druhou žádost, a tentokrát neuspěl vůbec.

„Až po vypršení zákonné lhůty jsme dostali odpověď, že nám regionální rada nic zpřístupňovat a poskytovat nebude. Neuspěli jsme ani s námitkou, že rozdělují veřejné peníze získané z daní,“ nechápal Benýšek.

Původním autorem nápadu vybudovat na Lazcích jezdecký a závodní areál byl dlouholetý propagátor parkúru v Olomouci Jan Kutěj. Společnost Moravo trading se plánů ujala poté, co vážně onemocněl. Firma vznikla v roce 2004 a do ledna 2010 ji vlastnil podnikatel Evžen Stehlík z Litovle, jehož jméno se objevuje mimo jiné v solárním byznysu a jehož firma Carman pak areál i stavěla. Od ledna 2010 Moravo trading patří dle obchodního rejstříku Dagmar Pospíšilové ze Štěpánova.

, ,