Předseda představenstva Česko - slezské výrobní Josef Žáček. Firma vyrábí obytné a sanitární kontejnery, dodávala je například i pro zimní olympiádu v Soči.

Předseda představenstva Česko - slezské výrobní Josef Žáček. Firma vyrábí obytné a sanitární kontejnery, dodávala je například i pro zimní olympiádu v Soči. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Z kontejnerů staví školky i bydlení uprchlíkům, kvůli zájmu ruší dovolené

  • 13
Postavit během pár týdnů školku, rozšířit gymnázium v mrazivém Finsku nebo dodat obydlí pro uprchlíky. Dvě firmy ze severu Olomouckého kraje zabývající se výrobou obytných kontejnerů si na nedostatek zakázek v současné době nemohou stěžovat, dokonce musí rušit dovolené.

Postavit novou mateřskou školu co nejrychleji a podstatně levněji, než by obec zaplatila za zděný objekt. Z těchto důvodů se Lesnice na Zábřežsku rozhodla jako první obec v regionu pro objekt vystavěný z modulů ve formě upravených obytných kontejnerů.

„My jsme museli vracet v restituci budovu, která sloužila jako mateřská škola. Poté jsme zřídili provizorní mateřinku v kulturním domě. Jenže ten už přestal vyhovovat. A protože nám výrazně přibylo dětí, které potřebujeme umístit do mateřské školy, rozhodli jsme se pro rychlé řešení na zelené louce, které vyjde zhruba o třetinu levněji než zděná stavba, aniž by se zhoršily parametry,“ uvedla starostka Lesnice Jana Plháková.

Podle ní rodiče nebudou muset děti vozit do školek po okolí. „Když bude dostatek míst v mateřské škole, rodiče budou dávat děti sem a věřím, že jich potom bude víc chodit i do naší školy,“ je přesvědčena Plháková.

Lesnice plánuje otevřít novou mateřinku se začátkem září. „Dodavatel má na postavení školky jenom dva měsíce. Kdybych neviděla tyto objekty v jiných městech, kde se stavělo také velmi krátce, asi bych tomu nevěřila,“ podotkla lesnická starostka.

Výstavba dočasných či trvalých modulových škol a školek je na západ od našich hranic běžnou záležitostí a přibývá i českých měst a obcí, které volí tuto cestu. V regionu však bude školní objekt z modulů v Lesnici vůbec první.

Ve Finsku vznikla kontejnerová budova gymnázia za 51 dní

Práce na školách výrazně přibylo výrobnímu závodu firmy Touax v Supíkovicích na Jesenicku, který v poslední době už postavil například školu v německém Wiesbadenu nebo v České republice třeba v Liberci, Mladé Boleslavi, Praze 6, Dřítni na Českobudějovicku nebo v Poříčanech.

„Daří se nám bortit předsudky, že modulové objekty nevypadají hezky, i když leckde s nimi ještě bojujeme. Že jsou ale neopodstatněné, dokládají zkušenosti ředitelů námi postavených škol a školek. Často nám zpětně říkají, že nad výstavbou modulové školy zprvu váhali, ale po dokončení z ní byli rodiče i děti nadšení,“ říká marketingový ředitel společnosti Touax Jan Petr.

Modulový způsob stavby podle něj umožňuje velkou variabilitu. Kontejnery ze Supíkovic už tak posloužily pro stavbu školních zařízení rovněž v drsných severských podmínkách. Rozrostlo se z nich gymnázium v Jyväskylä nebo vznikla mateřská škola v Kempele.

„V 65 modulech je rozmístěno devět tříd gymnázia včetně specializovaných učeben na výuku chemie, fyziky či hudby, kanceláře personálu, sociální zařízení a technická místnost. Vzhledem k severskému podnebí byla podmínkou dokonalá izolace,“ vysvětlil Jan Petr. Celá nová gymnaziální budova byla hotova za 51 dnů od zahájení stavby.

Česká pobočka Touax je dceřinou společností divize modulových staveb francouzské skupiny Touax, která patří mezi přední evropské firmy na trhu modulových staveb. Hlavní výrobní závod a vývojové oddělení pro celou divizi má v Supíkovicích na Jesenicku. Z kontejnerů vznikají vedle škol i objekty pro bydlení nebo kancelářské prostory.

Firma ze Zlatých Hor nyní nejvíc vyrábí bydlení pro uprchlíky

Podobný boom hlásí výrobce obytných a sanitárních kontejnerů, společnost Česko-slezská výrobní ve Zlatých Horách na Jesenicku.

„Děláme projekty pro školy a bydlení a je cítit i oživení stavebnictví v Evropě, které potřebuje obytné kontejnery na stavby. Nejvíc práce teď však máme s výrobou obytných kontejnerů pro uprchlíky do Německa a Rakouska,“ sdělil předseda představenstva Česko-slezské výrobní Josef Žáček.

Firma nedávno dokončila dodávku obytných kontejnerů pro Berlín za čtvrt miliardy a už pracuje na nových projektech pro Hamburk a Mnichov.

„Naše produkce obytných kontejnerů vzrostla na čtyřicet denně, což je rekordní číslo v historii firmy,“ zdůraznil Žáček, který získal za rok 2012 ocenění Podnikatel roku (více o něm čtěte zde). Kvůli rekordním zakázkám společnost omezila dovolené, takže lidé si je budou vybírat až poté, kdy boom opadne.

Česko-slezská výrobní patří do rakouské skupiny Containex a jde zároveň o jednoho z největších zaměstnavatelů na Jesenicku. V minulých letech dodávala speciální kontejnery například pro mistrovství Evropy ve fotbale v Polsku a na Ukrajině nebo na olympiádu v Soči.