Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí vakcíny proti rakovině děložního čípku více dívkám, oproti běžné ceně pěti a půl tisíc vyjde na necelé dvě stokoruny. Ilustrační snímek

Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí vakcíny proti rakovině děložního čípku více dívkám, oproti běžné ceně pěti a půl tisíc vyjde na necelé dvě stokoruny. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na vakcínu proti rakovině téměř zdarma mají šanci další dívky

  • 1
Možnost naočkovat se proti rakovině děložního čípku téměř zdarma mají právě teď některé dívky v Olomouckém kraji. Těm, které kvůli věkové hranici loni nemohly požádat o bezplatné očkování, dala nyní Všeobecná zdravotní pojišťovna šanci.

Podle odborníků každoročně HPV viry, které rakovinu děložního hrdla způsobují, v České republice zabijí 400 žen. To znamená, že přibližně každých dvacet hodin zemře na tuto rakovinu jedna žena.

"K tomu HPV viry způsobují nepříjemné a opakovaně se vyskytující bradavice na sliznicích a kůži, které postižené dlouhodobě trápí a mohou se přenášet při porodu i na dítě," popsal Rastislav Maďar, odborný garant Očkovacího centra Olomouc.

Nyní mají šanci vakcínu získat téměř zdarma i ty dívky, které se dříve nevešly do stanovené věkové hranice. Akce se vztahuje na všechny narozené v období od 1. ledna 1997 do 31. březen 1998.

Vakcína za pět a půl tisíce vyjde zhruba na dvě stokoruny

"Obvyklá prodejní cena za třídávkové očkovací schéma je 5 553 korun. Nyní po dohodě je možné omezený počet dávek získat za cenu 2 884 korun. Když k tomu připočteme příspěvek VZP ve výši 2 700 korun, pak by všechny tři dávky vakcíny Cervarix finálně měly vyjít asi na 180 korun," vypočítal mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Očkování proti HPV provádějí ve svých ordinacích praktičtí lékaři nebo gynekologové. Vakcínu si dívka může zakoupit buď u lékaře, který ji také hned aplikuje, nebo v lékárně na recept.

"V souladu se zásadami takzvané správné očkovací praxe doporučujeme zakoupit očkovací látku přímo u lékaře. Měla by totiž být aplikována v den, kdy ji klient zakoupí, prakticky do několika minut," doporučuje Tichý.

Vakcína chrání proti druhému nejčastějšímu typu rakoviny žen

Rakovina děložního hrdla je po rakovině prsu celosvětově druhou nejčastější rakovinou u žen. Podle Maďara navíc některé typy rakoviny včas neodhalí ani pravidelné prohlídky u gynekologa.

"S HPV viry se v průběhu svého života setká drtivá většina populace. Žena se často nakazí v mladém věku, kdy hledá svého životního partnera, ale onemocní a umře až po letech, když už má monogamní vztah a děti. Není to tedy problém jen promiskuitních osob," vysvětlil Maďar.

"Očkování je kromě absolutní sexuální abstinence nejefektivnějším způsobem, jak zabránit vzniku závažných komplikací," dodal s tím, že očkování pro své dcery ve věku mezi třináctým a čtrnáctým rokem využívá valná část rodičů. S očkováním je dobré začít co nejdříve, na druhou stranu ani u starších žen však není zbytečné.

"Ideální je zahájit vakcinaci před začátkem pohlavního života, je třeba si však uvědomit, že virus se přenáší i dotykem. Očkování má však rozhodně význam i později než v raném adolescentním věku, včetně dospělosti. Jedna z vakcín proti HPV infekcím se doporučuje do 26 let věku a u druhé existuje doporučení až do 45 let věku," shrnul Maďar.