Prostějovský Oděvní podnik hospodařil během prvních čtyř měsíců se ztrátou 69 milionů korun. Poslední fungující část podniku, výroba měřenek, je navíc v ohrožení. (Ilustrační snímek)

Prostějovský Oděvní podnik hospodařil během prvních čtyř měsíců se ztrátou 69 milionů korun. Poslední fungující část podniku, výroba měřenek, je navíc v ohrožení. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Oděvní podnik hospodaří se ztrátou a jediná fungující část je ohrožená

  • 0
Zkrachovalý prostějovský Oděvní podnik nadále hospodaří se ztrátou. Ta dosáhla podle insolvenčního rejstříku od začátku roku do konce dubna 69,1 milionu korun. Podnik už loni v srpnu ukončil sériovou výrobu, nyní šije jen obleky na míru.

V ohrožení je přitom nyní i tato výroba kvůli sporu o to, zda má být provoz podniku hrazen z výtěžku prodeje majetku Oděvního podniku. Podle insolvenčního správce bez toho další chod firmy není možný a navrhuje proto provoz ukončit. Rozhodnutí o případném pokračování či zastavení provozu společnosti by měl vydat brněnský krajský soud.

S názorem insolvenčního správce Jaroslava Svobody ale polemizuje Česká spořitelna, největší a zajištěný věřitel Oděvního podniku. Podle firemních informací spořitelna zachování výroby takzvaných měřenek podporuje.

Otazníkem však podle spořitelny je, proč je nutné produkci na míru dotovat, jestliže je podle dostupných informací soběstačná. Postup Svobody spořitelna kritizuje, prý od něj nemá dostatek potřebných podkladů a informací.

Podle právního zástupce spořitelny je nutné vysvětlit nesrovnalosti ohledně provozu měřenek, objektivně posoudit, zda jsou náklady na správu a zachování této poslední funkční části podniku vynakládány účelně, a skutečně vyčíslit náklady na správu majetkové podstaty.

"Bez těchto údajů zcela určitě nebude s řádnou péčí možno posoudit jakýkoliv návrh, který se může týkat dalšího pokračování či nepokračování provozu měřenkové výroby nebo zpeněžení této části majetkové podstaty," uvedl právník ve zprávě pro soud.

,