Vedení olomoucké radnice (na snímku vlajka města na její budově) rozhodlo, že vrátí funkci městského architekta. Má mimo jiné zaručit nestranné posuzování staveb.

Vedení olomoucké radnice (na snímku vlajka města na její budově) rozhodlo, že vrátí funkci městského architekta. Má mimo jiné zaručit nestranné posuzování staveb. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouc chce mít znovu městského architekta, má být nestranným soudcem

  • 0
Předejít spekulacím o směšování politiky s posuzováním kvality vizáže nové výstavby v Olomouci. I to bude úkolem městského architekta, pro kterého na magistrátu vytvoří nové místo. Důvodem jsou mimo jiné i nedávné spory kolem některých staveb. Tuto pozici přitom město mělo ještě v devadesátých letech.

Hlasy, že vedení města některým stavbám straní, se v poslední době objevily v souvislosti s kontroverzním plánem výstavby mrakodrapu Šantovka Tower. Budoucí vizáž města se ale jako argument používá i v tahanicích kolem mostů přes řeku Moravu či kolem lamp v centru.

Rozšíření magistrátu radní podpořili, přestože jeho součástí už je oddělení územního plánování a architektury. Rozhodnutí odůvodnili tím, že se radnice potřebuje opřít o respektované pracoviště architektury.

„Naše město potřebuje kvalitní architekty, kteří jsou uznávanými autoritami v oboru. Kteří jsou schopni komunikovat s odbornou veřejností, novináři, s investory a kteří budou umět vysvětlit stanoviska města a vést debatu,“ řekl náměstek primátora Jan Holpuch.

Pro vytvoření funkce „garanta kvality“ hovoří podle něj i to, že debaty o architektonickém pohledu na každou větší výstavbu v Olomouci nabývají v poslední době čím dál více na intenzitě.

„Je dobré se o těchto věcech bavit věcně, naopak dobré není, když se politizují,“ dodal Holpuch. Přestože hlavní architekt bude zaměstnancem magistrátu, náměstek vylučuje možnost, že by mohlo jít o člověka, který by pouze coby odborník zaštiťoval názory politické reprezentace města.

Magistrát byl terčem kritiky kvůli mrakodrapu, mostu i osvětlení

Na téma politika a architektura města vystoupil před nedávnem šéf Národního památkového ústavu František Chupík. V oficiálním stanovisku vedení města obvinil, že straní diskutabilní stavbě mrakodrapu Šantovka Tower.

Jako důkaz uvedl fakt, že radnice figuruje jako spolužadatel o jeden z dokumentů, jenž je potřeba pro zisk stavebního povolení. Radnice ale nařčení odmítla s tím, že se do procesu musela zapojit ze zákona jako vlastník pozemků, přes které mají vést inženýrské sítě. V tomto případě Chupík střílel do radnice naslepo (více čtěte zde).

Architektury se ale týkají i jiné kauzy. Například podoba budoucího nového mostu přes řeku Moravu na Masarykově třídě, který by bez apelu odborníků mimo magistrát připomínal spíše dálniční průtah než reprezentativní městský bulvár (podrobnosti čtěte zde). Reputaci města také nepřispívají ani tahanice ohledně vizáže osvětlení Horního náměstí.

O zřízení funkce městského architekta požádal radní nedávno jmenovaný šéf odboru koncepce a rozvoje Marek Černý. Návrh měl už ve své vítězné koncepci.

„Jedním z velkých úkolů nového vedoucího odboru je, aby se postupně mohl opřít o respektované pracoviště městské architektury,“ řekl náměstek.

Město svého hlavního architekta mělo naposledy v 90. letech

Postupně podle něj znamená to, že odbor koncepce a rozvoje čekají další změny. Hlavní architekt totiž nebude fungovat vedle stávajícího oddělení územního plánování a architektury v jeho nynější podobě a s jeho současnou náplní práce.

„Dojde k přenosu částí kompetencí na městského architekta,“ upřesnil Holpuch. Odmítá ovšem, že by byl nespokojený s nynější prezentací názorů města na nové stavby či na kauzy provázané s architekturou.

„Myslím, že je potřeba mít ve struktuře magistrátu někoho, kdo bude jednoznačně vnímán jako mluvčí a jako odborný reprezentant této problematiky,“ dodal náměstek. Nabízí se tak ovšem otázka, zda tuto roli neměla doposud plnit architektka, která vede oddělení územního plánování a architektury.

„Myslím, že takto všeobecně tato osoba vnímána není,“ míní náměstek. Hledání hlavního architekta zabere městu několik týdnů. Jmenovat ho bude až politická reprezentace, která vzejde z říjnových komunálních voleb.

„Nabízí se otázka, jestli jsme schopni takového člověka zaplatit a jestli jsme schopni tak erudovanou a respektovanou osobnost na toto místo najít. To ukáže výběrové řízení,“ přemítá Holpuch.

Pokud město vybere, vrátí se do minulosti. Městského architekta totiž Olomouc měla naposledy v devadesátých letech minulého století.

,