Led olomouckého zimního stadionu nyní zajišťuje strojovna, kterou má město jen pronajatou. Plán na stavbu vlastní ale může být jen zbraní do boje o klíčové pozemky v okolí.

Led olomouckého zimního stadionu nyní zajišťuje strojovna, kterou má město jen pronajatou. Plán na stavbu vlastní ale může být jen zbraní do boje o klíčové pozemky v okolí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouc chce vlastní strojovnu zimního stadionu. Kvůli boji o pozemky

  • 1
Olomoucká radnice plánuje postavit si vlastní strojovnu zimního stadionu. Hledá tak cestu z patové situace kolem prodeje pozemků nutných pro velkou rekonstrukci zchátralého sportoviště. Jednání s majiteli, jimž patří pozemek se zázemím chladicího systému, už roky krachují na ceně.

Plán, který má městu pomoci se z patové situace dostat, nastartovalo ještě bývalé vedení města, to současné pak na něj na posledním jednání rady navázalo a vytvořilo speciální komisi, která se bude zastaralým plechovým zimákem zabývat.

Za úkol má mimo jiné vyjednávat s majitelem pozemků kolem stadionu, které jsou dlouhodobě překážkou pro kompletní rekonstrukci. Stadion totiž takřka kompletně obklopují, a co je rovněž klíčové, stojí na nich i nynější strojovna chladicího systému ledové plochy. Město ji má pouze pronajatou.

„Jednání stále probíhají. Nicméně k nějakému zásadnímu výsledku jsme zatím nedospěli,“ potvrzuje nulový posun v jednáních náměstek primátora Martin Major z ODS.

A radnice už se nějakou dobu chce z bodu nula pohnout. Ještě coby primátor proto právě Major předložil krátce po říjnových volbách návrh, jímž radní pověřili úředníky, aby začali hledat místo pro možnou stavbu vlastního chladicího zařízení pro stadion.

„A to v prostorách zimního stadionu nebo na přilehlých pozemcích ve vlastnictví statutárního města Olomouc,“ stojí v tehdejším usnesení rady. Čas na splnění úkolu dostali úředníci do konce roku, řešení tak přistane už na stole novým radním.

Jednání města s vlastníky pozemků se táhne mnoho let

Nebudou první, kdo zamotaný problém „zdědí“. Jen samotná jednání o případném prodeji pozemků kolem stadionu se mezi městem a vlastníkem neúspěšně táhnou už několik volebních období. Problémem je cena, kterou majitel parcel požaduje. Zhruba dvaapůlkrát totiž přesahuje hodnotu, kterou pozemkům přisoudil znalecký posudek. A to je pro radnici velký problém.

Nový stadion má možnou podobu, chybí ale peníze

„V okamžiku, kdy bychom tuto částku zaplatili, můžeme se vystavovat riziku trestního stíhání pro nehospodárné chování,“ uvedl již dříve v rozhovoru pro MF DNES nynější náměstek primátora za TOP 09 Aleš Jakubec.

Jestliže tedy představitelé společnosti Hokejová hala Olomouc, jíž klíčové parcely patří, z požadavků nesleví, pat bude pokračovat.

„Pokud by město šlo do nějaké transakce, tak by se nikdy nemohlo stát, že by platilo nějaký násobek znaleckého ocenění,“ říká nekompromisně náměstek Major. Zdůrazňuje, že radnice může podle zákona nakupovat pouze za cenu, která je v daném místě a čase obvyklá.

Plán na vlastní strojovnu může být zbraní pro vyjednávání

Miroslav Koutek, jeden z čelních představitelů společnosti Hokejová hala, potvrzuje, že jednání s městem se dosud nepohnula.

„Jsou různé názory na danou věc. Různé názory zastupitelů a radních. Uvidíme, jaké to bude teď,“ reagoval Koutek na dotaz, proč se už řadu let nepodařilo na transakci dohodnout. Nyní majitelé pozemků čekají, až se jim ozvou zástupci nového vedení města.

Informaci, že společnost chce po městě za dané parcely dvaapůlkrát více, než odhadují znalci, Koutek striktně nechce komentovat.

„K tomu se vůbec nebudu vyjadřovat. Vůbec to neřešte. Je to vnitřní věc města a nás,“ odmítl rázně.

Ve zdánlivě bezvýchodné situaci se tak nabízí teorie, že město usilovnou snahou najít vhodné místo pro vlastní chladicí strojovnu částečně taktizuje, aby stlačilo cenu inkriminovaného pozemku dolů.

Kdyby se totiž radnici povedlo vybudovat vlastní chlazení, to na pozemcích společnosti Hokejová hala by již nepotřebovala. V jednoduché pozici přitom nejsou ani jeho majitelé, protože zařízení nedávno draze zrekonstruovali - a je otázkou, zda by pro strojovnu našli jiné využití. Jejich investice je tak v ohrožení.

Město stále řeší, kde vzít peníze na rekonstrukci. Samo je nemá

Politici však takovou úvahu odmítají. „Neumím si představit, že bychom šli do takové právní bitvy. Zjišťujeme, co je možné a jak daná situace celkově vypadá,“ říká náměstek Jakubec.

Major zase radí počkat na výsledky jednání nové komise s majiteli. „Není to o tom, že by zde dva sousedi byli v nějaké při,“ mírní napětí Major.

Zároveň upozorňuje, že otázka pozemků je důležitá, ale není to kolem zchátralého stadionu jediný problém.

„Dalším a, řekl bych, finančně mnohem náročnějším je to, jak pokračovat v rekonstrukci. A právě to bude mít za úkol řešit naše nová pracovní skupina,“ přibližuje Major.

Stěžejní tak pro budoucnost stadionu bude, zda se Olomouci podaří objevit nějaký zdroj dotací na jeho rozsáhlou opravu.

„Z vlastních zdrojů jsme schopni zimní stadion pouze postupně rekonstruovat, vylepšovat jej drobnými investicemi v řádu několika málo desítek milionů korun. Určitě teď nedokážeme platit z rozpočtu stamiliony za zásadní obnovu,“ dodal Major.