Zatím posledním prodejem městské nemovitosti byl Ditrichštejnský palác, za který dostala radnice od místního podnikatele Ivana Kyselého 80 milionů korun.

Zatím posledním prodejem městské nemovitosti byl Ditrichštejnský palác, za který dostala radnice od místního podnikatele Ivana Kyselého 80 milionů korun. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouc chce prodat domy za půl miliardy, a to včetně dalších z centra

  • 3
Výprodej městských domů v Olomouci stále nekončí. Radní totiž plánují prodat v příštích letech soukromníkům další nemovitosti, mimo jiné i ty v historickém centru, v celkové hodnotě půl miliardy korun.

Mezi objekty, které mají změnit majitele, patří například dům U Zlatého jelena na Horním náměstí nebo památkově chráněný dům ve Švédské ulici. Dále jde třeba o budovy a pozemky na Dolním náměstí a v Kateřinské ulici.

Radní tvrdí, že půlmiliardu z prodeje město potřebuje, neboť bez těchto peněz nebude schopno financovat slíbené velké stavby, jakou je tramvajovou trať na Nové Sady, rekonstrukce pavilonu A na Výstavišti Flora nebo oprava Dolního náměstí. Prodej domů sice nevydělá na všechny plánované stavby, ale pomůže městu získat na ně dotace z Evropské unie.

"Naše republika má ve velmi omezené době možnost získat tři čtvrtě bilionu korun z evropských strukturálních fondů. Naší snahou je ukousnout z tohoto koláče co možná největší díl. Některé naše akce může Unie pomoct zaplatit až z osmdesáti procent," tvrdí náměstek olomouckého primátora Martin Major.

Jako první radnice tento týden prodala za 80 milionů korun Ditrichštejnský palác v Opletalově ulici, a to olomouckému podnikateli Ivanu Kyselému. Prodej domu, v němž sídlí Galerie Patro, Hospodářská komora Olomouc nebo restaurace Potrefená husa, prošel hlasováním jen těsnou většinou 24 hlasů ze 45 zastupitelů. Proti byly opoziční ČSSD a KSČM.

Prodaný palác vynášel podle opozice městu 2,5 milionu ročně

"Od roku 2002 je tato budova mezi těmi, které byly označeny jako rodinné stříbro a které se neměly nabízet k prodeji. Město by si mělo tyto zajímavé domy ponechat, protože jsou výnosné," myslí si Hana Kaštilová Tesařová z ČSSD.

Ta vypočítala, že jen nájem domu v Opletalově ulici přináší do městské pokladny dva a půl milionu korun ročně. Také připomněla, že za posledních osm let město navíc do oprav Ditrichštejnského paláce investovalo téměř deset milionů korun. Olomoučtí radní však většinu vytipovaných domů považují za ztrátové a jsou rozhodnuti v jejich prodejích pokračovat.

Kromě domů v centru mají na seznamu například také bývalé hodolanské divadlo nebo budovu někdejší přírodovědecké fakulty v Hejčíně. Prodat chtějí i pozemky v Kateřinské ulici nebo v lokalitě Pražská-východ. Zbavovat se naopak nechtějí domů, v nichž sídlí veřejné instituce - rozhlas nebo městské divadlo.

"Co je pro nás lepší - nechat si domy ve vlastnictví a být nuceni do nich investovat, nebo částku, kterou utržíme za jejich prodej, vložit do velkých infrastrukturálních staveb?" míní náměstek Martin Major z ODS.

"Buď naše město zakonzervujeme a nevyužijeme evropských peněz, nebo ho budeme posouvat dál. Prodané pozemky přece nikdo neodnese a domy nikdo nezboří," argumentuje.

Město pokračuje v zadlužování, byť se dle radního zpomalí

Investice, které si současná radniční koalice naplánovala do konce volebního období, čítají dohromady víc než dvě miliardy korun. Aby si je radnice mohla dovolit, musí si také půjčit půl miliardy korun u Evropské investiční banky. Způsob, jakým radní plánují hospodařit do roku 2014, se opozici také nelíbí. ČSSD se kvůli tomu pustila hlavně do ekonomického náměstka Ivo Vlacha z TOP 09.

"Tato strana uspěla ve volbách mimo jiné s heslem, že zastaví zadlužování města. Její náměstek přitom pak s klidnou tváří předloží rozpočtový výhled, kde zvyšuje zadluženost z 1,4 na bezmála dvě miliardy korun," upozornil stínový primátor za ČSSD Jiří Rozbořil.

Ivo Vlach ale tvrdí, že zadlužování města nejde zastavit okamžitě, ale postupně. "V roce 2009 vzrostlo zadlužení města o více než 350 milionů korun za jeden rok a nikdo to nezpochybňoval, ani ČSSD, která tehdy byla členem koalice," poznamenal náměstek.

"O rok později vzrostlo zadlužení o 150 milionů a v roce 2011 to bylo podobně. Já jsem připravil rozpočtový výhled takový, že v roce 2012 to bude růst o 100 milionů, v roce 2013 o 55 milionů a v roce 2014 už jen o 14 milionů. Z toho je zřejmé, že ten slibovaný trend se nám daří," dodal.